Arucad Cover 2
Akademik Kadro

Doç.Dr. Nedim Yıldız

Nedim Yıldız

Branşlar

Oyunculuk


Hakkında

1983 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünden mezun oldu. 1986 yılında yüksek lisans, 1991 yılında da Sanatta Yeterlik derecesini aldı. 1995 yılında Tiyatro Müziği Alanında Doktora programını Prof. Muammer SUN ve Prof. Dr. Sevda ŞENER danışmanlığında tamamlayıp doktor unvanı aldı.

1984-1991 yılları arasında Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde Araştırma Görevlisi, 1991-1997 yılları arasında da Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. 1985 yılından beri konuk öğretim elemanı olarak ders verdiği Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümüne 1997 yılında kadrolu Öğretim Görevlisi olarak atandı. Tiyatro Bölümündeki görevini sürdürürken 1999-2000 Akademik Yılında eğitime başlayacak olan Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildi ve  Programları hazırlayarak eğitim – öğretime başlamasını gerçekleştirdi. 2000 yılında Yardımcı Doçent kadrosuna atandı, 2003 yılında Konservatuvardaki yöneticilik görevinden ayrıldı.

Akademik yaşamı boyunca Keman, Orkestra, Solfej, Armoni / Kontrpuan, Türk Müziği Armonisi, Prozodi Bilgisi ve Uygulaması, Eğitim Müziği Besteleme derslerini okuttu. 25 Eylül 2018 tarihinde üniversiteler arası kurul tarafından Müzik Bilim / Sanat Alanında Doçent unvanı almaya hak kazandı. 2019 yılı Kasım ayında kendi isteği ile emekli oldu. Bugüne kadar ödenekli ve özel tiyatrolar tarafından sahnelenen bir çok çocuk ve yetişkin oyununa müzik yazmış, yazdığı oyun müziklerine çeşitli ödüller verildi. TRT televizyonları tarafından yayınlanan çok sayıda Belgesel Film, Eğitim-Kültür programı için müzikler yazdı.

1995-2007 tarihleri arasında katıldığı TRT Popüler Çocuk Şarkıları Beste Yarışmalarından birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Mansiyon olmak üzere çok sayıda ödül aldı. 2018 yılında Gazimağusa Belediyesi ve MÜZED’in düzenlediği çocuk şarkısı beste yarışmasında sözünü de yazdığı Kıbrıs’ta Çocuk Olmak Güzeldir adlı şarkıyla üçüncülükle ödüllendirildi.

Kültür Bakanlığı yapımı olarak yayınlanan Üç Anadolu albümüne beste, düzenleme ve icracı olarak katkıda bulundu. Ada Yapım tarafından yayınlanan Sarı Gelin adlı albüm için altı halk türküsünü halk çalgıları ve bariton için düzenledi. İki ve Üç Sesli Türküler adıyla yayımlanan kitabında ülkenin farklı bölgelerine ait 20 Halk Türküsünü değişik ses grupları için yazdı.

Çoksesli Korolar için yazdığı eserler yurt içi ve yurt dışı festivallerde ve yarışmalarda seslendirilmiş ve seslendirilmeye devam etmektedir.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş