Arucad Cover 3
Akademik Kadro

Dr. Güneş Kozal

DSC07197

Branşlar

Oyunculuk


Hakkında

Güneş Kozal, 2001 yılında Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Tiyatro bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisans derecesini 2013 yılında İstanbul Haliç Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Tiyatro Bölümü, İleri OyunculukYüksek Lisans Programında hazırlamış olduğu “Türk Tiyatrosundaki Tarihsel Oyunlarda Toplumsal Cinsiyet” başlıklı teziyle tamamladı. Doktorasını ise, İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anasanat Dalında, “Maurice Merleau-Ponty’nin Beden Anlayışı ve Çağdaş Tiyatroda Özgürleşen Oyuncu” teziyle 2023 yılında tamamladı.

Oyunculuk bölümünden mezun olduğu 2001 yılından bu yana; Bakırköy Belediye Tiyatroları, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları gibi kurumsal tiyatrolarda ve Galata Perform, Arka Bahçe Oyuncuları, Versus Tiyatro, Çekirdek kadro gibi özel tiyatrolarda bir çok oyunda oynadı, bunun yanısıra reji deneyimi elde etti.

2008-2011 yılları arasında Yakın Doğu Üniversitesi Tiyatro Bölümünde, 2012-2016 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümünde, 2017-2022 yılları arasında Girne Amerikan Üniversitesi Drama ve Oyunculuk Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. 2013-2016 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi GSF Tiyatro Bölümünün ev sahipliği yaptığı “Michael Chekhov Europe Oyunculuk Atölyesi”nin 7 modülünde bulundu; son 3 modülün iseproje sorumluluğunu üstlendi. 2016 yılında Atina, Attis Theatre, “Theodoros Terzopoulos Oyunculuk Metodu” sertifika programına katılarak, 150 saatlik sertifika programını başarıyla tamamladı. Yine aynı yıl, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölüm dergisinde, “Rene Girard’ın Tragedya Kuramını ve Şiddet Kavramını Arthur Miller’ın Cadı Kazanı Metninden Okumak” isimli makalesi yayınlandı.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş