Arucad Cover 3
Akademik Kadro

Prof. Dr. Hasan Erkek

HASAN ERKEK

Branşlar

Oyunculuk


Hakkında

 

Prof. Dr. Hasan ERKEK

 

Hasan Erkek, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünden mezun oldu (1990). Aynı üniversitede, yüksek lisans (1994) ve doktorasını (1999) tamamladı. 1991’de, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2000 yılında Yardımcı Doçent olan Hasan Erkek, 2002’de Doçentlik, 2009’da Profesörlük unvanı aldı. 

 

Şair, oyun yazarı ve dram sanatı uzmanı olarak etkinlikte bulunan Prof. Dr. Hasan Erkek, bugüne kadar 20 ulusal ve uluslararası ödül aldı. 14 farklı ülkede (Türkiye, Fransa, Almanya, İspanya, Arnavutluk, Romanya, Bulgaristan, Rusya, Ermenistan, Azerbaycan, Hong Kong, Kamerun, Gürcistan, Hırvatistan) 26 sanatsal ve bilimsel kitabı yayımlandı. 

 

Akademik çalışmaları dram sanatı üzerine yoğunlaşmaktadır. Tiyatro oyunları, başta Türkiye Devlet Tiyatroları olmak üzere, birçok ülkede, 40 farklı tiyatroda sahnelendi. 20 dolayında radyo oyunu Türkiye ulusal radyolarında yayınlandı. Bazı senaryoları filme çekildi.

 

Erkek, birçok uluslararası festival ve sempozyumda bildiriler sundu. Yüzden fazla makalesi çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. 

 

Hasan Erkek, Anadolu Üniversitesi, Sahne Sanatları Bölümü Başkanlığı,  Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği Yönetim Kurulu görevlerinde bulundu. Şu an ARUCAD Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı ve Oyunculuk Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. 

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş