Arucad Cover 2
Akademik Kadro

Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu

Tevfik Balcıoğlu copy

Branşlar

Mimarlık


Hakkında

1953 Yılında İzmir’de doğdu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde okudu, Royal College of Art’a devam etti (1988-90), Goldsmiths’ College’da (1991) çalıştı ve Kent Institute of Art and Design’da, 3 Boyutlu Tasarım Bölümü kurup yönetti (1992-2002). İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin kurucu Dekanı (2004-2011) ve 4T: Tasarım ve Tasarım Tarihi Topluluğu Derneği’nin, kurucu başkanıdır (2014-2018). Yaşar Üniversitesinde Rektör Yardımcılığı (2012-2015) ve Eylül 2018’e kadar Tasarım Profesörlüğü (2011-2018) görevlerini üstlendi.

Bir dönem ‘XXI Mimarlık, Tasarım, Mekan’ dergisinde köşe yazarlığı yaptı. Düzenlediği kitapları arasında: ‘Endüstri Sonrası Toplumda Ürün Tasarımının Rolü’, ‘Düzensizlikle Dans’, ‘Tasarımda Cinsiyet Perspektifleri’, ‘Tasarım ve Direniş’ ve Design Journal özel sayısı için hazırladığı ‘Türkiye’de Tasarım Söylemine Bir Bakış’ yer almaktadır. Balcıoğlu, Avrupa Tasarım Akademisi (EAD) ve Uluslararası Tasarım Tarihi ve Tasarım Çalışmaları Komitesi’nin (ICDHS) yönetim kurulu üyesidir. İzmir Akdeniz Akademisi’nin tasarım koordinatörü, yönetim kurulu ve bilimsel komitesi üyesi olarak görev yürüttü (2012-2018). Bu bağlamda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanının enformel gönüllü danışmanı olarak, İzmir Kıyı projesinde yer aldı, Tasarım Koridorları yarışması ve İyi Tasarım (Good Design) / İzmir projelerini önerip geçekleştirilmelerine katkıda bulundu.

2005 yılında, Urla’da, 450 yıllık bir Osmanlı sıbyan mektebi binasını satın alarak restore etti ve ‘TB Evi – Tasarım Kütüphanesi – Faruk Tabak Okuma Odası’ adıyla, hafta içi kamuya açık bir kütüphaneye dönüştürdü. Bina, “Özgün İşlevin Değiştirildiği Esaslı Onarım” kategorisinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi 2017 yılı, “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülü” kazandı. Son zamanlarda, Covid-19 eve kapanma süreci içinde çeşitli kategorilerde YouTube tasarım videoları yapmaya başladı (bknz : shorturl.at/fkyHQ).

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş