Arucad Cover 3
Akademik Kadro

Prof. Mehmet Korkmaz Alemdar

mehmetkorkmaz copy

Branşlar

Yeni Medya ve İletişim


Hakkında

1965 yılında Ankara Gazi Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne bağlı Basın-Yayın Yüksek Okulu’ndan 1969 yılında mezun oldu. Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı bursu ile gittiği Fransa’da, Strasbourg Üniversitesi Avrupa Araştırmaları’nda yüksek lisansını (1972), iletişim bilimi programında doktorasını (1975) tamamladı.

1976 yılında, o zamanki adı Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu olan Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesine asistan olan Alemdar, aynı fakültede, 1980 yılında doçent, 1990 yılında profesör oldu. 1992 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi kadrosuna katılan Alemdar, 2004-2009 yılları arasında ise Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi dekanı olarak görev yaptı.

Ekim 2010’da TBMM tarafından Radyo Televizyon Üst Kurulu Üyeliğine seçilerek bu görevi Temmuz 2011 tarihine kadar yürüttü. Alemdar ayrıca, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkan Vekilliği (2004-2010) ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu İletişim İhtisas Komitesi Başkanlığı (2004-2010) görevlerinde de bulundu. Daha sonra, KKTC’de, birçok üniversitenin İletişim Fakültesi kadrolarında yer alarak lisans ve lisansüstü dersler vermeye devam etti.

Korkmaz Alemdar’ın çalışma alanları, iletişim sosyolojisi, kuramları ve tarihi olmakla birlikte popüler kültür, basın tarihi, Türkiye’de gazetecilik ve gazeteciler, etik ve medya endüstrisinin işleyişi gibi konularda yazılmış kitap ve makaleleri bulunuyor.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş