Arucad Cover 3
Akademik Kadro

Yrd. Doç. Dr. İnal Bilsel

8

Branşlar

Ses Sanatları Tasarımı


Hakkında

Asst. Prof. Dr. Inal Bilsel

Müzik sektöründe yirmi yılı aşkın deneyime sahip olan İnal Bilsel, solo kariyeri ve işbirlikleri ile oldukça önemli bir ün kazanmıştır. Çok yönlü ve ödüllü bir besteci olan İnal’ın eseri, müzik ve görsel sanatların, gerçeklerin ve kurgunun, nostaljinin ve geleceğin distopyasının ve kavramsal anlatıcılığın kavşağında yer alıyor. Geniş ilgi alanları ve çıktıları arasında elektronik, klasik, çağdaş, film ve deneysel müzik bulunmaktadır.

İkinci albümü Paradise Lost (2018, Epic Istanbul) ile elektronik müziğe bakışını kuran İnal, müzikal ve sanatsal deneyiminin tamamını kendine yeten bir dünyaya sahip bir anlatı konsepti albümüne dönüştürdü. Ayrıca içlerinde Sonar İstanbul, Salon İKSV, Fengaros Reacts, Farma Projekt, Buffer Fringe, Kentsel Goriller, Elektrikli Ağustosböcekleri, Maki Fest ve birçok yerin de bulunduğu yurtiçinde ve yurtdışında çok çeşitli festival ve mekanlarda sahne aldığı Tales From The Future adlı coşkulu görsel-işitsel performanslarıyla da tanınıyor.

Royal Holloway, Londra Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde bestekarlık eğitimi aldı. 2007 Yılında Notion Uluslararası Kompozisyon Yarışması’nın büyük ödülünü kazandı ve Nilay’ın Rüyası adlı eseri Londra Senfoni Orkestrası tarafından seslendirildi ve kaydedildi. İnal, Fehmi Öztürk’ün Bir Annenin Sonatı ve Özgür Eğlencesi, Sholeh Jahrei ve Kamil Saldun’un Kıbrıs’tan Gelen Av ve Mektupları, Doğuş Özokutan ve Vasvi Çiftçioğlu’nun Rastgele girişimleri gibi kısa filmlere de müzik yapmasıyla tanınıyor. İnal daha önce Doğu Akdeniz Üniversitesi ve PERA çağdaş dans okulu’nda oyun ve animasyon öğrencileri için ses tasarımı; müzik teorisi, biçim ve analiz, müzik öğrencileri için uyum ve kontrpuan; dans öğrencileri için müzikte medya keşfi ve kavramlar gibi çok çeşitli dersler vermiştir. Epik bir İstanbul (Sony Music Turkey) sanatçısı olan İnal Bilsel, doktorasını Londra Üniversitesi Royal Holloway’da müzik besteciliği alanında tamamladı.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş