Artboard 1

ARUCAD Ciklos Duvar Resmi Proje Güncesi

Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD), Haziran ayında Bahar Şenlikleri kapsamında Ciklos Duvar Resmi projesini gerçekleştirdi. Ciklos duvar resmi uygulamasında Lefkoşa yönünden Girne’ye gelirken kenti görülebileceği en güzel noktaya ulaşmadan önceki dönüşte yolun solunda kıvrılan beton duvarın doğa-organik, kent-geometrik ve geleneksel, kültürel motifler aracılığıyla Girne’ye özgü bir sembol haline dönüştürülmesi amaçlandı.
Çalışmaların uygulandığı duvar, Girne-Lefkoşa arasındaki geçit boğazda yer alan ulaşım yolunun, su tahliye ve heyelan önleyici alt yapı eserlerinden biri olarak dikkat çekiyor. 302 metre uzunluğunda ve 2.35 metre yüksekliğindeki beton duvar, organik topoğrafya içinde kıvrılarak Akdeniz manzarasına açılmaktadır.

Mühendislik ve doğa yapılarının bir arada bulunduğu çalışmada, bir çerçeve ve sınır oluşturulmaması, daha önce işlenmiş olan duvar yazılarının korunması ve beton zeminin görünür kılınmasıyla birlikte, kültürel etkileşimi artırması bakımından önem arz ediyor. Çalışma, bireysel çalışmalar aracılığıyla kolektif bir bilinç oluşturmaktadır.

Çalışmanın motif geliştirmesini Korhan Akbaytogan yaparken, motif-çevre-yapı ilişkisi Yrd. Doç. Dr. Cem Yardımcı tarafından hazırlandı. Prof. Dr. Turan Aksoy’un kompozisyon geliştirme üzerine çalıştığı projede, uygulama detaylandırmaları ise kolektif atölye çalışmaları ile kırka yakın ARUCAD’ın Sanat, Tasarım, İletişim öğrencilerinin katılımıyla yapıldı.

Hazırlık çalışmalarında, duvar resmi tarihinde motifin görsel yanılsama amaçlı kullanımı; üzerine uygulandığı mimariyi, yapıyı vurgulaması; resimsel olarak yüzey-duvar vurgusu; boyama sorunu olarak motife dayalı iç-dış mekan soyutlamaları; sanat ürünü ile mimari arasındaki ilişkinin geometrik-soyut ve organik biçimler ile rahat kurulabilmesi; geleneksel, kültürel sanat ve zanaat motiflerinin yorumlanması (Lefkara, Lapta İşi) ve üretimi irdelendi.

Çalışmada, farklı kültürel geçmişlere, anlayışlara, beğenilere sahip öğrencilerin, kendi motiflerini yaratırken oluşturduklar görsel dillerin üst üste, iç içe organize edilmesiyle oluşan çok dilli, çok kültürlü duvar resimleri oluşturdukları deneyimi oluştu.

ARUCAD Ciklos Duvar Resmi Projesine katkı koyan Akademisyenlerimiz ve Öğrencilerimiz;

Akdemisyenler

1. Prof. Dr. M. Turan Aksoy
2. Asst. Prof. Dr. Cem Yardımcı
3. Lec. Korhan Akbaytogan

Öğrenciler

1. Ali Sinan Atalay
2. Selin Çiko
3. İnci Tanem Erdem
4. Kudret Ezgi Özbek
5. Sanem Baki
6. Şan Salih Tanul
7. Mustafa Akıncı
8. Seray Özer
9. Jale Karahasan
10. Altan Aydal
11. Anna Plieva
12. Simge Uzun
13. Arina Subbotina
14. Doğa Çukurovalı
15. Rabia Genç
16. Seren Aykutlu
17. Aysel Ballıkaya
18. Hatice Nevzat Tezcan
19. Selin Cansever
20. Ercan Çakartaş
21. Yazgül Ceylan
22. Kıymet Su Güçlüsoy
23. Vladislav Dmitrichenko
24. Elif Nergiz
25. Kundai Mharadze
26. Kelvin Tapiwa Tsoka
27. Abubaker İsmail Muftar Aghil
28. Göksen Karalar
29. Taha Özen
30. Devrim Deniz Apaydın
31. Rojda Çalışkan
32. Peren Önadım
33. Elif Duman
34. Aliye Güliz Baştaş
35. Tülay Pirgalıoğlu
36. Svetlana Turgut
37. Tair Smagul
38. Emmanuel Antwi Owusu
39. Augusto Macaia Gomes
40. Iteba Pcenne Amuslerusem
41. Wethembekile Uphakeme Mlala
42. Francine Rayane Lenge
43. Selin Çiko
44. Seren Aykutlu
45. Bahire Akmandor
46. Ali Baran Boşel
47. Semanur Bilaloğlu
48. Gizem Boran
49. Svitlana Sukhachova
50. Şan Salih Tanul
51. Pierre Anderson Iteka
52. Aleksandra Kondrakova

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş