1Editedbw
Atölye Arkın

Eğitim Programları

Ayrıntılı bilgi için (0533) 885 15 15 numaralı telefonu arayarak ve tulay.okan@atelierarkin.com adresine e-posta göndererek bize ulaşabilirsiniz.

Çizgiden tonlamaya akademik desen düzeyinde çalışmaların yapılacağı bu derste kurs katılımcıları aynı zamanda kendi özgün çizgilerini de keşfetme deneyimi kazanacaklar. Optik gerçeklik ve orantısal doğruluk gözetilerek yapılan desenlerden sonra serbest biçim kapsamında deneysel desen çalışmaları da yapılacaktır.

Temel malzemenin kil olduğu bu programda biçim ve malzemenin verdiği plastik olanaklar arasındaki ilişki gözetilerek minimal düzeyde soyut veya figüratif çalışmalar yapılacaktır.

Linolyum, çinko, ahşap ve taş olmak üzere özgün baskı tekniklerinin öğretileceği bu programda katılımcılar alanla ilgili becerilerini geliştirip yetkin özgün baskı çalışabilecek seviyeye geleceklerdir.

Değişik boyama teknik ve malzemeleriyle insan figürü odaklı resim çalışmalarına yönelik bir program olan modelden resim, gözlem ve soyutlama becerilerinin geliştirileceği bir atölye çalışması niteliğindedir.

* Üniversitede sanat eğitimi alacak öğrenciler, portfolyo ve yetenk sınavlarına hazırlık için desen ve resim kurslarını tercih edebilir.

Seramik Atölyesi’ndeki tüm üretim süreçlerini kapsayan bu programda modelleme, sırlama ve fırınlama teknikleri öğretilecektir. Önceden bu konuda deneyimi olanlar ise bir ileri düzeyde çalışmalar yapmak üzere atölye eğitimcisi tarafından yönlendirilecektir.

Seramik Çamur Tornası Programı’nda, çamurun yoğrulması, tornada şekillendirilmesi, dekoratif uygulamaları, kurutulması, pişirilmesi ve sırlanmasına kadar bütün süreçler ele alınacaktır.

Dijital fotoğraf teknolojisi ve kullanım yöntemlerine yönelik temel bilginin aktarılması ve bu bilgiler ışığında farklı konseptler altında fotoğraf çekebilme yetisinin kazanılması sağlanacaktır. Gerçekleştirilen uygulamalarla fotoğrafta sanatsal bakış ve teknik tecrübenin edinilmesine katkı sağlaması amaçlanır.

Bilgisayar ortamında fotoğraf üzerine yapılan renk ve biçim müdahaleleriyle (boyama, kesme-yapıştırma, filtreleme vb.) elde edilen bu dijital sanat türü hakkında tüm teknik bilgiler aktarılırken estetik arayışlar da eğitimci tarafından yönlendirilecektir.

Grafik tasarım alanının en yaygın görsel iletişim çalışmalarından olan poster tasarımı ve dergi ve kitap kapağı tasarımı gibi çalışmaların teorik ve pratik yönünün öğretileceği bir program olacaktır. Bu programda katılımcılar grafik tasarımın kavramsal çalışma disiplinini ve teknik/estetik süreçleri öğrenecekler.

Metindeki edebi anlatıma görsel dil kazanma sanatı olarak bilinen illüstrasyonun grafik süreçlerini geleneksel ve dijital düzeyde öğretmeyi hedefleyen bu program alanla ilgili kişilerin becerilerini geliştirmeye yönelik olacaktır.

Kitap ve dergi tasarımı, sayfa düzeni (layout) gibi tasarımlara yönelik Indesign programı aracılığıyla yapılan bir grafik tasarım programı olacaktır.

Felsefe dersimiz katılımcılara kıta geleneğinde faaliyet gösteren ana tema ve kavramları tanıtmayı amaçlamaktadır. Yolculuğumuz Stoacılar ile başlayıp, Plato ve Aristo’yla sürecek, Kant ve Hegel’den geçerek Deleuze, Badiou ve Zizek gibi çağdaş filozoflarla nihayet sona erecektir. Fakat nihai sondan önce, felsefede yeni yönelimler de incelenecektir.

Eğitmenler  Dersler Gün – Saat
Öğretim Görevlisi İsmet Değirmenci Desen* Pazartesi 13:30 – 16:30
Yrd. Doç. Dr. M. Cem Yardımcı Deneysel Film ve Video Salı 09:30 – 12:30
Öğretim Görevlisi Anastasia Sekmen Photoshop (İngilizce) Salı 12:30 – 16:30
Öğretim Görevlisi Korhan Akbaytogan İllüstrasyon Salı 17:30 – 20:30
Öğretim Görevlisi İsmet Değirmenci Modelleme (Temel Heykel) Salı 17:30 – 20:30
Yrd. Doç. Dr. Nokta Çelik Reklam Yazarlığı Salı 17:30 – 20:30
Öğretim Görevlisi Mümine Ö. Yağlı Seramik Çarşamba 09:30 – 12:30
Öğretim Görevlisi Cengiz Bodur Resim* Çarşamba 09:30 – 12:30
Öğretim Görevlisi Cengiz Erdem Felsefe (İngilizce) Çarşamba 13:30 – 16:30
Öğretim Görevlisi Cengiz Bodur Fotoğraf Editleme Çarşamba 13:30 – 16:30
Öğretim Görevlisi Mümine Ö. Yağlı Seramik Çarşamba 17:30 – 20:30
Öğretim Görevlisi R. Azimi Hashemi Sayfa Tasarımı Programı (İngilizce) Çarşamba 17:30 – 20:30
Öğretim Görevlisi Cengiz Bodur Dijital Fotoğrafçılık Perşembe 09:30 – 12:30
Öğretim Görevlisi Mümine Ö. Yağlı Seramik Perşembe 13:30 – 16:30
Öğretim Görevlisi Aslı Bolayır Özgün Baskı Perşembe 17:30 – 20:30
Öğretim Görevlisi Korhan Akbaytogan Masaüstü Yayıncılık Perşembe 17:30 – 20:30
Öğretim Gröevlisi Mümine Ö. Yağlı Çamur Tornası Perşembe 09:30 – 12:30
Öğretim Görevlisi Cengiz Bodur Resim* Perşembe 17:30 – 20:30
Öğretim Görevlisi Gianmarco Bozoğlu Grafik Tasarım (İngilizce) Cuma 17:30 – 20:30

* Üniversitede sanat eğitimi alacak öğrenciler, portfolyo ve yetenek sınavlarına hazırlık için desen ve resim kurslarını tercih edebilir.

Atölye Arkın temelinde sanat ve tasarım olan insan merkezli yaklaşım felsefesi ile yola çıkmış bir yaşam boyu öğrenme merkezidir. Yaratıcılığın, eleştirel düşünmenin ve empatinin günümüz dünyasının en önemli becerileri arasında olduğuna inanırız. Sanat ve tasarım temelli yenilikçi yaklaşımlar kullanarak, eğitim ve gelişim programlarımız yaşam için gerekli olan beceri ve stratejiler odak alınarak tasarlanmıştır. Atölye Arkın, iş dünyasının profesyonellerinin yaratıcı liderlik ve yenilikçi yaklaşımlarını geliştirme de yardımcısıdır. Atölye Arkın kişisel, kariyer ve profesyonel gelişim programları sunar. Sanat ve tasarımı daha fazla deneyimlemeleri için gençler için de ücretsiz eğitim programları düzenleriz. Bu programlar, alışıldığın dışında bir öğrenme deneyimi sunar. Biz, katılımcılarımızın gereksinimlerine, hedeflerine ve özgün deneyimlerine özellikle odaklanırız. Geleneğin yenilikle, yaratıcılığın özgünlükle bir arada olmasına inanırız. Var olan programlarımız yanında, belirli ihtiyaç ve hedefler için, istenildiğinde size özel programlar geliştirebiliriz.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş