Screen Shot 2021-12-07 at 10.51.53

Çocuk Gözüyle Dünyaya Bakış

Eser Keçeci, bir genç ressam, onunla konuştum, minyon ve tatlı dilli, bir çocuğun iri kara gözleriyle, ardına kadar açık, güvenen ve gülümseyen ama her zaman soru işaretli, genç bir kadın; bir erkek ve bir kız, iki çocuk annesi. Covid-19 Pandemisi sırasında, dış dünyadan izole edilmiş, daha doğrusu çocuklarıyla birlikte her şeyin mümkün olduğu, 29 Eylül 2021 de Rüstem’in Lefkoşa’daki büyüleyici sanat galerisinde görme fırsatı bulduğumuz, çerçeveler içerisinde küçük bir peri masalı dünya yarattı.

Dijital tasarımın özgürlüğünü kullanarak, çocuklarının dünyasını, saçlarını serbest bırakan Rapunzel gibi eski ve iyi bilinen peri masallarından yola çıkarak keşfetti…. Ama yanımdaki bir misafir dedi ki… “Ah ama sevgili nerede…” Saçın ucunda sevgili yoktu. Gülümsedim, Rapunzel’i hatırlayan biri daha vardı. Ya da orada, prenses ve kurbağa, onu hatırlıyor musun? Ya da bulutlardaki eve tırmanmak için bir merdiven kullanmak ya da cadı gibi davranarak süpürgeye binmek…

Çocuklarının fotoğraflarının yer aldığı bu dijital büyüleyici kolajlar malzeme üzerine basılmıştı ve… işin şaşırtıcı kısmı da bu…. Kısmen işlemeli. Ne kadar çekici bir fikir.

Küçük hazineler, onları yaratan sanatçı kadar minyon. Bir sanat eserinin boyutu değil, size ne söylediği ve size nasıl dokunduğu, değerini belirler.

Yrd. Doç. Dr. Eser Keçeci

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş