Arucad Cover 1

Dijital Geçiş Ve Yeni Teknolojinin Sanata Ve NFT Teknolojisine Etkisi

Tülay Pirgalıoğlu

Yeni binyıl bize yeni dijital sanatçıları ve yeni sanat galerisi konseptlerini tanıttı. Bu dijital sanat sergilerinin yeni amacı sergilenen sanatla etkileşimler yaratmaktır. Son zamanlardaki büyük isimlerden bazıları, sanatçının izleyicinin olası tepkisini keşfetmek için izleyici ve dijital kuşlar arasındaki etkileşimi kullandığı “Janctuary’nin İhaneti” ile Chris Milk dir. Milk’in muhteşem çalışmalarının yanı sıra, Aaron Koldin ve Ben Tricklebank, “Light Echoes” adlı büyüleyici bir dijital sanat projesi daha yarattılar ve bu da izleyiciler arasında samimi tepkilerin görüldüğü olağanüstü bir teknolojik deneyimle sonuçlandı. Eşit derecede değerli bir diğer isim ise, olağanüstü dijital sanat eserleri ve projeleriyle birçok sanat alanını etkileyen bir kadın olan Yayoi Kusmaci olacaktır. Çocukluk travması, izleyiciye yaşam ve ölüm arasındaki karşıtlık hissini vermek istediği “Sonsuzluk Ayna Odaları” adlı sanat enstalasyonlarını yarattığı sanata bakış açısını da şekillendirdi. Günümüzde dijital sanatın çığır açan etkilerinin ardından NFT’LER (fungible olmayan belirteçler) sanat dünyasını sarsıyor. Nft’ler size kopyalanamayan bir şey vermek üzere tasarlanmıştır, bu da eserin gerçek ve tek mülkiyeti anlamına gelir. Sanatçılar, tıpkı fiziksel sanat eserlerinde olduğu gibi telif hakkı ve üreme haklarına sahip olabilirler. Nft’ler çizimler, müzik gibi dijital herhangi bir şey olabilir ve bu alanda dijital bir sanat eseri olarak satışa sunabilirsiniz. Değerin aynı kaldığı bitcoin yerine farklı değere sahip NFT’LER de takas edebilirsiniz.

Öte yandan, sanat dünyasında NFT’LERİN gerçek değerini tanımlayamayan veya tanımlayamayan geleneksel sanat koleksiyoncuları hala var. Geleneksel koleksiyonerler, sanatta deneyimli insanların daha ileri yaşlara ait olduğunu ve İnternet’in diline adım atmaya ihtiyaç duymadıklarını veya girişimde bulunmadıklarını iddia ediyorlar. Ancak Sotheby geçtiğimiz günlerde NFT sanatçısı Pak ile bu yeni türü anlamaya çalışma konusundaki ilgilerini göstermek için ortaklığını duyurdu. Fosil yakıtların daha üst düzeyde kullanılmasına neden olan muazzam miktarda ham bilgi işlem gücü gerektirdiğinden NFT’lerin yasal düzeni ve çevresel etkileri konusunda hala bazı endişeler bulunmaktadır. İklim fikirli sanatçılar, daha az çevresel etkiye sahip bazı alternatif blockchain platfromlarına geçebilirdi. Ancak NFTs dünyası, diğer faydalı platfromları da bulmaya çalışıyor, örneğin, sanatçıların çalışmaları her yeniden satıldığında telafi edilmek üzere jetonlarını ayarlıyorlar. Blockchain technolojisinin zincir boyunca şeffafık yaratması ve bu nedenle kuruluşlar arasında daha güvenilir olarak kabul edilmesi beklenmektedir.

Her iki dünyadaki tüm büyüleyici değişim ve gelişimler, ileri teknolojilerin sanat algısını nasıl dönüştürdüğünü bize kanıtladı. Teknoloji, sanat koleksiyonlarını oluşturmak ve başkalarıyla paylaşmak için sanata ve koleksiyonerlere daha fazla erişim sağladı. Ayrıca izleyiciler, etkileşimli ve son derece ilgi çekici dijital sanat eserleri arayıcılığıyla duygularını ve inançlarını ifade etme fırsatı buldular. AI, VR, AR, dijital platfromları kullanan 3D yazıcılar, çağdaş sanatı ve pazarını, nasıl oluşturdukları ve bağlantılı bir dünyada nasıl paylaşıkları gibi farklı şekillerde değiştirdi. Dijital sanat, başyapıtları izleyiciye yaklaştırdı ve şimdi diğer sanatçılar için yeni fırsatlar yaratıyor. Bu çağın nasıl gelişeceğini ve sanattaki ileri teknolojinin izleyiciyi nasıl bir sonraki aşamaya taşıyacağını görmek heyecan verici.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş