Arucad Cover 1

Dijital Varlıkların Doğuşu Ve NFT’nin Genişlemesi?

Ceren Özçaka

NFT, diğerlerinin yanı sıra fotoğraf, film, müzik, resim, fotoğraf ve grafik kreasyonlar gibi türünün tek örneği sanat eserlerinin, alıcının eser üzerinde telif hakkı elde etmesi karşılığında belirli bir fiyat karşılığında satılmasına izin veren sanatın bir platformudur. Telif hakları, bu tür sanat eserlerinin koleksiyonerlerinin halihazırda internette bulunan ürünlere bu kadar çok para harcamasının başlıca nedenidir. 2014’ten beri piyasada olmasına rağmen, yeni platform şu anda çekiş kazanıyor. 2017’den bu yana, toplam 174 milyon NFT’lik bir finansal katılım olmuştur. Sınırsız olan sıradan dijital kreasyonların aksine, benzersiz varlıkların her biri, onları kıt kılan benzersiz bir kodla tanımlanır.Bu modele göre, tüketici talep varsayımlarına dayalı olarak piyasada varsayımsal bir değer yaratılmaktadır.Yüksek talebin bir sonucu olarak, yatırımcı daha iyi bir kâr umuduyla NFT’ye teklif verir.

Geçen yıldan bu yana, trend belirleyen kripto para birimlerinin satışları arttı. Sonuç olarak, değer %55 artarak 250 milyon dolardan 389 milyon dolara yükseldi. Bir NFT oluşturmak zor görünebilir, ancak kripto para birimi endüstrisinde önceden bilgisi olmayan herkesin türünün tek örneği dijital varlıklar üretmesine izin veren basit bir prosedürdür. İlk aşama, belirteci oluşturmak için kullanılacak blok zinciri teknolojisine karar vermektir. Şu anda, NFT madeni paraları Ethereum, Solana ve Polygon’a dayanmaktadır. Sonuç olarak, madeni paralar Ethereum, Solana ve Polygon kullanılarak oluşturulur. Tasarımcılar, Binance Smart Chain, Flow by Dapper Labs, Tron, EOS, Tezos ve Cosmos dahil olmak üzere çeşitli blok zinciri teknolojilerini deneyebilir. NFT’lerin her biri için belirli uyumlu pazarlar ve cüzdan hizmetleri vardır.

Bir NFT’nin mülkiyeti, token tarafından temsil edilen dijital varlığa otomatik olarak telif hakkı veya fikri mülkiyet hakları vermez. Birisi işini temsil eden bir NFT satabilirken, NFT’nin mülkiyeti değiştiğinde alıcı her zaman telif hakkı koruması almaz ve asıl sahibi aynı çalışmanın başka NFT’lerini oluşturmakta özgürdür. Bu bağlamda, bir NFT esasen telif hakkından ayrı bir mülkiyet kanıtıdır. Bir hukuk araştırmacısı olan Rebecca Tushnet, “Alıcı, sanat dünyasının satın aldığına inandığı her şeyi bazı yönlerden elde eder. Altta yatan çalışmanın telif hakkı resmi olarak devredilmedikçe, ona sahip olmazlar”. Gerçekte, NFT müşterileri genellikle alttaki sanat eserinin telif hakkını almazlar. NFT’ler Hindistan’a bir patlama ile geldi ve teknoloji dünya çapında bir fenomen haline gelmeye devam ederken burada kalmak için buradalar.

25 Ekim 2021 itibariyle, dünya çapındaki NFT pazarı 43.08 milyar dolar değerindeydi. WazirX NFT Marketplace’in Başkan Yardımcısı ve Kurucu Ortağı Vishakha Singh, ticaret hacminin yaklaşık 3,6 milyar dolar olduğunu söylüyor. Ethereum Blockchain üzerinde satış yapan OpenSea NFT Marketplace, NFT’lerin 150 milyon dolara ulaştığını gördü. NFT satışları da 2021’in ikinci çeyreğinde yeni bir zirveye ulaştı ve 1,24 milyar rekor hacme ulaştı. Hindistan yeni bir pazar olduğu için, NFT’nin kendisini kurması biraz zaman alacak, ancak NFT’nin ünlülerle bağlantısı şimdiden onu hızlandırdı ve Hintlilerin, dünyanın geri kalanı gibi, bu sadece bir zaman meselesi. ana akımda NFT’leri kabul edin.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş