1Editedbw
Duyurular

Prof. Dr. Turan Aksoy’un Pi Artworks İstanbul’daki sergisi: “Simetrik Olmayan”

Rektörümüz Prof. Dr. Turan Aksoy’un “Simetrik Olmayan” başlıklı sergisi 14 Kasım 2019 Perşembe günü Pi Artworks İstanbul’da açılıyor. Sergi, 14 Ocak 2020 tarihine kadar Mumhane Caddesi No: 46-50, Karaköy adresinde görülebilir.

“İnsanın yalnızlığına dostluk eden bir düzensizlik karşısında neyiz ki… Ne kadar yavaş ve ne kadar yalnız. Varlığını dayatmayan bir Dünya için…”

Turan Aksoy’un yeni solo sergisi Simetrik Olmayan, sanatçının son yıllarda zamana karşı geliştirdiği “yavaşlık, durup bakma, bekleme” hislerinden yola çıkıyor. Sergi, sanatçının söz konusu hassasiyetlerinin “yalıtılmış, ıssızlaştırılmış ve sessizleştirilmiş dünya” imgelerine dönüşerek görünürlük kazandığı çalışmalarını izleyiciyle buluşturuyor.

Son yıllarda Kıbrıs’ta, yani adada geçirdiği zamanın “yavaşlık ve yalnızlığa” yönelik ilgisini anlamlandırmasına katkıda bulunduğunu belirten Aksoy; ada coğrafyasını içerdiği yalnızlık, hüzün ve düzensizlik duygularıyla, kendi hassasiyetlerine bilgece eşlik eden bir yer olarak tasvir ediyor.

Simetrik Olmayan’ı, sergilenen eserlerin isimlerine de atıfta bulunarak “Ergenliğin pek deromantik olmayan hatıraları, yansısıyla uzayan asimetrik bir zaman, durağan bir görüntüye uzun süre bakma, hayatın kırılganlığı ve dokunulmazlığından gelen korkuyla kalakalma, hayatı belirleyen kıymetli şeylerin öylece ortalığa bırakılması ve dünyanın olağanüstü düzeni ve olağan düzensizliğiyle bizi yalnız bırakması üzerine bir sergi” olarak tanımlıyor Aksoy.

Turan Aksoy. d. 1964, Erzincan. İstanbul ve Girne’de yaşıyor ve çalışıyor. Seçili kişisel sergileri arasında; Sandığın Gibi Değil, O’Art, İstanbul, (2018); Hayali, Art Rooms Galeri, Girne (2018); Yönetilebilir Cennet, Milli Reasürans, İstanbul (2015), Bir Portre: Huzursuz, Pi Artworks İstanbul, (2013); Toz ve Telaş, Pi Artworks İstanbul (2012); Işıltılı Şey, Pi Artworks İstanbul (2010); Marina Vista Güncel Sanatlar Ortamı, Mersin (2008); Bekleyen Ünite, Roxy Etkinlik Platformu, İstanbul (2007); Köpek Gibi, Siyah Beyaz Sanat Galerisi, Ankara (2006); Emma, Ben ve Diğer Şeyler, Kiplas Sanat Galerisi, İstanbul (2006); Yaşam, Kentler, Kadınlar, Biblo ve Masaüstü Resimleri, Helikon Sanat Galerisi, Ankara (2006); Destansı Geçmiş Belirsiz Gelecek, video enstalasyon, Apartman Projesi, İstanbul (2003); Ankara Devlet Resim ve Heykel Sergisi, Ankara (2003) bulunmaktadır.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş