1Editedbw
Duyurular

Alev Adil’in ‘Olay Yeri’ Sergisi 17 Haziran’da ARUCAD Art Space’te açılıyor.

Üniversitemiz İletişim Fakültesi Öğretim Üyelerinden, şair ve performans sanatçısı Alev Adil’in ‘Olay Yeri’ Sergisi Lefkoşa’da ARUCAD Art Space’te 17 Haziran Pazartesi günü 19.00’da açılıyor.

Suç Müftü Raci Efendi Sokak’ta işlendi. Polis istasyonuna çok yakın, zarafetiyle göz kamaştıran sarı taş mahkeme binalarına kısa bir yürüme mesafesi uzaklığında, Sarayönü’ne doğru sağa dönünce karşınıza çıkan dükkânlardan birinde. ‘Olay Yeri’, bir sanat galerisi olan ARUCAD Art Space’in içinde geçiyor; böylelikle suçun sanat adına yapıldığı, bir sanat suçu olduğu çıkarımını yapabiliriz. Alev Adil’in multimedya sergisi ‘Olay Yeri’ bir suç mahalinin, gerçek ve sanal dokularla yeniden canlandırılmasından oluşuyor.

Neden bunca farklı yaş grubu ve kültürden gelen insan ısrarcı bir şekilde cinayet gizemlerine ilgi duyuyor? Suç türü, batı ve doğu kültüründe, yüksek ve düşük ortamsal kültür bağlamlarında popülerliğini koruyan bir tür: edebiyat, ucuz romanlar, sinema ve televizyonu yüzyıldan uzun bir süredir etkiliyor. Hayalini kurduğumuz dedektif gibi bulmacayı çözmek mi, yoksa polis gibi düzeni tekrar sağlamak mı? Kendi travma ve korkularımızı kurbanda mı görürüz? Yoksa, suçlular gibi intikam ve kural çiğnemenin fantazisini mi kurarız? Belki de yukarıda bahsedilenlerin hepsiyiz: polis, kurban ve suçlu? Rolümüzü seçip oyunu oynarız… ve eğer bu bir oyun değilse belki de sanattır? Ya da hayatın ta kendisi? Ortak bir özellikleri var mı?

Olay Yeri enstelasyonu bir koltuk ve bir televizyondan oluşan bir odayı kullanıyor, ya da açığa vurulan bir hayatı. Kaderi sevmenin bir aşıntısı bu. Televizyonda Towards the Meaning of Nowhere (Trieste, 2016. döngüde 2.54 dakika) Bir cinayet işlenmiş gibi görünüyor. Bir leke var. Bu bir sanat eseri mi? Bir kenara atılmış iç çamaşırları, ayakkabılar; birer ipucu olarak hizmet edebilecek gerçek bir hayatın parçaları var.

Kanıt’ta sunulan objeler, yanyana dizilimleri ve birbirleriyle olan ilişkileri aracılığıyla gizemli ve ayinsel objelere dönüşen kişisel enkaz parçalarının bir karışımı. Objenin Sorgusu, suçu 80 durağan görüntüden oluşan bir anlatıya çeviriyor. Bu anlatının içeriği webcamlardan alınan görüntüler, çocukluk fotoğrafları, ve Chris Marker’den Disney’e, Columbo’dan Robbe Grillet’e uzanan eklektik ve seçici olmayan kültürel göndermelerden oluşuyor.

Adil, kolajlarını farklı medyaların, pikselasyon estetiği ve dijital gözetlemenin görüntü içinde görüntü ilüzyonuyla dijital bozulmasından, kartpostal, sokak sanatı ve büyülü peri masalı aynalarına kadar uzanan görsel repertuvarla bir araya getiriyor. Diptik ve triptikler halinde düzenlenen görüntüler, farklı hikayeler ve hikaye anlatımlarını ima edecek şekilde sıralanmıştır. Görüntüler, savaş suçları, gönül suçları, mitsel ve modern suçlar gibi hikâyeler anlatıyor.

Olay Yeri kişisel olduğu kadar kavramsal bir proje olarak da izleyiciye sunuluyor. Sanatçı sizi burada toplanan nesneleri ve görüntüleri sorgulamaya, otobiyografi olarak okumaya davet ediyor, çünkü onlar yaşamının parçaları ve anları. Ya da enstalasyonu bir arşiv olarak görebilir, sorgulama anının fiziksel bir tezahürü olarak algılayabilirsiniz. Özne yeniden yaratmanız ve yeniden biçimlendirmeniz için burada, aynı zamanda kurgusal olduğu kadar gerçek.

Alev Adil, şair ve performans sanatçısıdır. Central Saint Martins, University of the Arts London’dan Multimedia Poetics ve Expanded Life Writing konularında doktorasını tamamlamıştır. Finlandiya’dan Azerbaycan’a uzanan uluslararası platformlarda performanslar yapmış ve sergiler açmıştır.

Sergi, 1 Temmuz 2019’a kadar hafta içi her gün 13.30-17.30, Cumartesi günleri 10.00-13.30 saatleri arasında Lefkoşa Saray Otel arkasındaki Müftü Raci Efendi Sokak’ta bulunan ARUCAD Art Space’te ziyaret edebilir.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş