1Editedbw
Duyurular

‘Ana Bellek’ Sergisi

14 Ekim Pazartesi günü 19:00’da ARUCAD Art Space’te açılışının yapılacağı, sanatçı Nicholas Panayi’nin annesi ve Alzheimer hastalığını konu alan Ana Bellek isimli serginin açılışına davetlisiniz.

Sergi 5 Kasım 2019’a kadar hafta içi her gün 13:30-17:30, Cumartesi 10:00-13:30 saatlerinde izlenebilir.

Sergi hakkında bilgi

Alzheimer ortaya çıktığı anda hayat sadece hasta için değil, tüm aile için de değişir. Sanatçının annesi, 13 yıl boyunca Alzheimer hastalığıyla mücadele içinde yaşadı. Bu hastalığın hafıza, konuşma ve hareketlilik gibi bedensel aktiviteler üzerine yavaş yavaş yaptığı darbe, sanatçının hayata olan bakış açısını ve sanatını oldukça etkilemiştir.

Nicholas Panayi, bu sergiyi hazırlayarak özellikle insanın beden hareketliliği, duygusal ve ruhsal koordinasyonunun zor durumlar altında korunmasının önemini, toplumun dengesi ve insani değerlerin korunmasındaki farkındalığın artırılmasının bir ihtiyaç olduğunu vurgulamayı amaçlar.

Sanatçının biyografisi

Nicholas Panayi 1961 yılında Lefkoşa’da doğdu. Prag Güzel Sanatlar Akademi’sinde eğitim gördü. Lefkoşa’nın merkezinde kendi kurduğu sanat atölyesinde dersler vermektedir. Aynı zamanda hem Kıbrıs’ta hem de yurtdışında çeşitli sergiler açmış, Cenevre’de gerçekleşen ‘Art Air 2005’ ikincilik ödülü, Floransa Bienali ve 2. Uluslararası Pekin Bienali’nde Kıbrıs’ı temsil etmiştir. 2007 ve 2018 yılında UNESCO’nun Paris’teki Merkez Ofisinde sergi açmış, aynı zamanda 2008 yılında 11. Uluslararası Kahire Bienali’nde Kıbrıs’ı temsil etmiştir.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş