1Editedbw
Duyurular

Aralık’ta Voices serisi: Ekranda Mimari

ARUCAD Art Space’in Voices konuşmalar serisinin bu ayki konukları Ekranda Mimari ana başlığıyla Marko Kiessel ve Cem Yardımcı oluyor.
Marko Kiessel ‘Kentsel Bilim Kurgu Filmlerinde “Ev” Mizanseni’ alt başlığıyla, 20. ve 21. yy’dan örneklerle “ev” görselinin bilim kurgu hikayelerinde nasıl işlendiğinden bahsedip örnekler verecek. Amaç, konutların gelecekteki biçimlerini tema haline getirmeden, olası, ortama özgü ve genelleştirilebilen mimari anlamları, distopik hikayelere taşımak.

Cem Yardımcı, mimari düşünce ve bilim kurgu yazılarından yola çıkarak Bireylerin Yabancılaşması konusuna değinecek.

Mimari, tasarım ve sinemaya ilgi duyan herkes 17 Aralık 2019 Salı günü ARUCAD Art Space (Lefkoşa) saat 18:00’da İngilizce gerçekleşecek konuşmaya davetlidir.

Marko Kiessel Kimdir?

Marko Kiessel Trier, Köln ve Bologna üniversitelerinde Klasik Arkeoloji, Sanat Tarihi ve Tarih eğitimi gördü. 2005 yılında Klasik Arkeoloji dalında Trier Üniversitesi’nde doktora tezini tamamladıktan sonra Büyük Konstantine konulu uluslararası bir sergiye katkıda bulundu. 2006 yılından bu yana mimari ve sanat tarihçisi olarak Kıbrıs akademik kuruluşlarında çalışmaktadır. Uluslararası yazılı medyada yayınlanan Yunan ile Roma mimarisi, mimari dekorasyon ve seramikler ve 19. ile 20. Yüzyıl Kıbrıs’ının lehçesi, modern ve çağdaş mimarisi ile ilgili eserleri konularında araştırmalar yapmıştır. Bugünlerde Karpaz yarımadasındaki eski kırsal alan Aphendrika’nın kültürel mirası üzerinde bir araştırma projesi yürütmektedir.

Cem Yardımcı Kimdir?

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan Cem Yardımcı, çeşitli üniversitelerde araştırmalarını sürdürmüş, tasarım stüdyosu başta olmak üzere ilgi alanındaki derslerin yürütücülüğünü yapmış, ulusal ve uluslararası atölye çalışmalarında katılımcı ve yürütücü olarak bulunmuş, ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapmıştır. Yardımcı’nın araştırmaları doğrultusunda kurguladığı ve yönettiği ödüllü kısa filmleri de bulunmaktadır. ‘Mimari Refleks’ kavramı altında teori/pratik ve mimarlık/video birlikteliğinden oluşan varlığı araştırmaktadır. Mimari tasarım, ses ve video performansı üzerine yöneldiği çalışmalarında farklı uygulama alanlarının, teknolojilerin karşılaşmasını amaçlamaktadır. Bu süreç içerisinde de ‘açık kaynak’ ilkesini içinde barındırmaya çalışmaktadır.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş