1Editedbw
Duyurular

2. Liselerararası Tasarım Yarışması

Yarışma Adı:

2. KKTC LİSELERARASI TASARIM YARIŞMASI

COVİD-19 SONRASI DÜNYA

Yarışmanın Amacı:

Tüm dünyayı olumsuz yönde etkisi altına alan korona virüs (COVİD-19), maalesef ki insanların hayatlarında birtakım değişikliklere neden olmuştur. En belirgin değişiklikler, çalışma ortamları, eğitim modelleri, ev yaşamları ve sosyalleşme biçimleri üzerinde olmuştur. Pandemi ne zaman son bulacak hala bilinmemektedir. Ancak bittiğinde artık dünya ve insanlık tamamen değişmiş olacak. COVİD-19 sonrası dünya ve insanlık nasıl olacak sorusu ise akıllarda yer edinmeye başlamıştır. Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) olarak gençlerin gözünden “COVİD-19 SONRASI DÜNYA” isimli yarışmayı, genç yeteneklerin bakış açısını fark etmek ama aynı zamanda yeteneklerini ortaya çıkarabilmeleri ve onlara sanat alanında yeni vizyonlar kazanabilmeleri için tasarım yarışması düzenlemeyi planlamaktadır.

Portfolyo İçeriği:

Öğrenciler portfolyolarını hazırlarken görsel sanat alanından diledikleri disiplinlerden faydalanabilirler (resim, fotoğraf, dijital boyama, afiş, çizgi roman vs). Katılımcılar, farklı disiplinlerde hazırladıkları çalışmalarla yarışmaya en az 1 ile en fazla 5 adet arasında çalışmayla katılabilirler. Öğrenciler çalışmalarını, istedikleri boyutta herhangi bir kâğıda, herhangi bir yüzey üzerine ya da 3 boyutlu kurgular halinde hazırlayabilirler.

Öğrenciler, hazırladıkları çalışmaları e-posta yoluyla yarisma@arucad.edu.tr adresine gönderebilirler. Herhangi bir kâğıda veya yüzeye uyguladıkları çalışmaları, akıllı telefonla fotoğrafını çekerek yukarıda verilen e-posta adresine göndermeleri yeterli olacaktır. Eğer çalışma bilgisayar ortamında hazırlanmışsa tasarım jpg. formatında kaydedilerek gönderilmelidir.

Yarışma jürisi değerlendirmeyi gönderilen imajlar üzerinden yapacaktır. Yarışma sonucu, son başvuru tarihinden 20 gün sonra www.arucad.edu.tr ve Üniversitenin sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacaktır.

 Son Başvuru Tarihi:

01 Haziran 2021

Organizasyon Komitesi:

Gökhan Güneyli (gokhan.guneyli@arucad.edu.tr), Gizem Kaya (gizem.kaya@arucad.edu.tr) ve Cenk Paşa (cenk.pasa@arucad.edu.tr)

Dosyada Olması Gereken Diğer Bilgiler

 • Öğrencinin Yaşı
 • Okulu
 • Devam Ettiği Sınıf
 • İlgi Alanları

Ödüllendirme:   

 • Birinci gelen öğrenciye ARUCAD’dan tam burs ve 2.000 TL nakit ödül
 • İkinci gelen öğrenciye ARUCAD’dan tam burs ve 1.500 TL nakit ödül
 • Üçüncü gelen öğrenciye ARUCAD’dan tam burs ve 1.000 TL nakit ödül

Öğrenciler kazandıkları burslarını mezun oldukları yılda kullanmaya başlayacaklar, mezun oldukları yıl burs haklarını kullanmayan öğrencinin bursu daha sonra geçerli olmayacaktır.

Ayrıca ARUCAD tarafından yarışmayı kazanan öğrencilerin okulunun resim atölyesine aşağıda belirtildiği şekilde katkı yapılacaktır.

 • Birinci gelen öğrencinin okulunun resim atölyesine ARUCAD’dan 1.500 TL nakit katkı
 • İkinci gelen öğrencinin okulunun resim atölyesine ARUCAD’dan 1.000 TL nakit katkı
 • Üçüncü gelen öğrencinin okulunun resim atölyesine ARUCAD’dan 500 TL nakit katkı

Sosyal Medya Ödülleri

Yarışmanın ilk 3 ödülü jüri üyeleri tarafından belirlendikten sonra kalan çalışmalar ARUCAD’ın sosyal medya hesaplarından paylaşılarak sosyal medya kullanıcılarının oylamasına sunulacaktır. Bu oylamada en çok beğeni alan 3 çalışma “Sosyal Medya Ödülü”ne sahip olacaktır.

 • Sosyal medyada birinci gelen öğrenciye ARUCAD’dan tam burs ve 750 TL nakit ödül
 • Sosyal medyada ikinci gelen öğrenciye ARUCAD’dan tam burs ve 500 TL nakit ödül
 • Sosyal medyada üçüncü gelen öğrenciye ARUCAD’dan tam burs ve 250 TL nakit ödül
Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş