1Editedbw
Duyurular

ARUCAD’da Gören Bulut ile Renk Kuramları Atölyesi Düzenleniyor

Gören Bulut, Plastik Sanatlar dersi kapsamında ARTS121 Temel Sanat I’de iki günlük bir Renk Atölyesi düzenleyecektir.İki günlük atölye, 25 – 26 Kasım 2019 tarihlerinde saat 10.00 – 17.00 arasında ARUCAD Atölyeler Binasının üçüncü katında bulunan Tasarım Stüdyosu’nda gerçekleştirilecektir.

Atölye tüm fakültelerden personel ve öğrencilere açıktır.

Katılımcılardan aşağıda listelenen gerekli malzemeleri getirmeleri istenmektedir:

  • Akrilik boya
  • Guaş boyası
  • Su kabı
  • Palet veya beyaz seramik yüzey (boyayı karıştırmak için)
  • 35×50 cm suluboya kağıdı (180-200 gr.)
  • Suluboya fırçaları (No. 4, 6, 8)
  • Cetvel, iletki, gönye ve benzeri çizim araçları

Atölye Hakkında:
Renk teorisi, sanat eğitiminin önemli bir parçasıdır. Bu atölye çalışması, öğrencilere Bauhaus’un önemli eğitmenlerinden Johannes Itten’in renk teorilerini kullanarak rengin temel prensiplerini öğretmeye çalışacaktır. Orta ve kontrast renkler gibi ana özelliklere giriş, renklerin kontrast değerlerinin, renklerin kullanımı, yoğunluğu ve doygunluğun farklı renklerle doygunluğunun yakından izlenmesini takip edecektir. Bu dersin amacı renklerin temel prensiplerini öğrenmek, renk çemberi oluşturmak ve bundan sonra uygulamalara geçmektir. Bu atölyenin ilki Mart 2019’da düzenlenmiştir.

Gören Bulut Kimdir?

40 yılı aşkın bir zaman sanat eğitimi veren Gören Bulut, 1945 yılında Mürefte’de doğdu. 1967 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü, 1982 yılında  Londra Saint Martin’s School of Art’ta Grafik ihtisasını, 1983 yılında  Londra Chelsea School of Art’ta Master of Art programını tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sanatta Yeterliğini aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde  çeşitli yönetim kademelerinde görev aldı. 2005 yılında emekli olan Bulut, aynı yıl Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde göreve başladı. Sırasıyla İletişim Fakültesi Dekanlığı, Sanat ve Tasarım Fakültesi Kurucu Dekanlığı, Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

1991 yılında Polonya Krakow Baskı Triennial’ine, Varşova Sanat Akademisi ve Müzelerine, 1998’de Macaristan Joseph Atilla Üniversitesi’ne, 2005 yılında Macaristan Budapeşte Sanat Akademisi ve Romanya Temeşvar Güzel Sanatlar Akademisi’ne inceleme ve araştırma gezileri yaptı. Yurt içinde ve dışında pek çok kişisel ve karma sergi açan sanatçı, halen çalışmalarını İzmir’deki atölyesinde sürdürmektedir.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş