1Editedbw
Duyurular

Kasım’da Voices serisi: Emre Senan

İŞ, MESLEK, DÜŞ: Çoklu Kişilikle Yaşamak

ARUCAD Art Space’in Voices konuşmalar serisinin bu ayki konuğu İŞ, MESLEK, DÜŞ: Çoklu Kişilikle Yaşamak başlıklı konuşmasıyla tasarımcı Emre Senan oluyor. Konuşmasında, kurucusu olduğu Yahşi Bey Tasarım Çalışmaları Projesini ve mesleği ile kendi ilişkisinden yola çıkarak tasarımcı ve sanatçı kişiliklerin çatışmasından bahsedecek.

19 Kasım 2019, Salı günü ARUCAD Art Space’te saat 18:00’da başlayacak konuşmaya davetlisiniz. Konuşma dili Türkçe’dir.

Emre Senan kimdir?

1954 Konya doğumlu Emre Senan, 1971 yılında İzmir Koleji’nden mezunu oldu.  Başladığı Boğaziçi Üniversitesi’nde 1 yıl mühendislik eğitimi gördükten sonra ayrıldı. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu Grafik Tasarım Bölümü’nde eğitim gördü. Öğrencilik yıllarında İstanbul Reklam’da çizgi filmcilik yaptı ve sonrasında mezun olduğu okulda asistanlığa başladı.

Yayın dünyasına kitap kapakları ve illüstrasyonlar üreten Emre Senan, Metis Yayınları’ndan “Karakatür” adlı kitabı yayınlandı. Basında sürekli karikatür çizmenin yanında sivil toplum örgütleri için gönüllü tasarımlar yaptı. Sırasıyla; Yorum, Markom Reklamcılık, Klan ve Euro RSCG adlı reklam ajanslarının kurucusu, ortağı ve yaratıcı yönetmeni oldu.

Yurt içinde ve dışında grafik tasarım, karikatür ve çizgi film yarışmalarında birçok ödül kazandı. Yapıtları Kanada, İsviçre, Almanya, İran, Avusturalya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Kore’de sergilendi ve müzelere kabul edildi. Çağdaş sanatlarla aktif olarak uğraşmakta olan Senan, yurtiçi ve yurtdışında 14 kişisel sergi açmış, karma sergilere katılmış, çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda seçici kurul üyeliği yapmıştır.

Emre Senan, 2007 yılında reklam sektöründen bütünüyle ayrılarak kendi tasarım ve danışmanlık bürosunu kurdu. Halen kurumsal görsel kimlik, kitap ve sergileme tasarımları gibi alanlarda çalışmaktadır.

2005 yılında Prof. Ayşegül İzer’le birlikte Emre Senan Tasarım Vakfı’nı (ESTV) kuran Senan, kâr amacı gütmeyen Yahşibey Tasarım Çalışmaları Projesi’ni başlattı, www.yahsiworkshops.com web sitesini hayata geçirdi. 2018 yılında Yahşibey Tasarım Çalışmaları’nın 10. Yılı Sergisini açtı.

Emre Senan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde proje danışmanı olarak ders verdi, 2017 yılında kendi isteğiyle üniversiteden emekli oldu. 1980’den bu yana tasarım, canlandırma sineması ve çağdaş sanatlarda aktif olarak çalışıyor.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş