1Editedbw
Duyurular

Cem Yardımcı’nın “Taslak Pasajı” Sergisi

ARUCAD Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden Cem Yardımcı’nın, Taslak Pasajı isimli sergisi 14 Kasım 2019, Perşembe günü saat 18:00’da ARUCAD Art Space’te açılıyor.

Bu sergide, bazı eskizlerin farklı malzemeler ile sorguladıkları olgular ile karşılaşırken, tasarımın önerdiği çözüm yerine önerinin soyut karakterine odaklanılmıştır. Ortaya çıkan imgeler bir giysinin patronu olarak şekil almaktadır.

Süregelen bir yakın dönemde taslaklarla tartışılan, öneriler geliştirilen hayali bir çevre yaratılmıştır. Bu çevre içerisindeki bazı tasarım davranışlarının mimik adı altında kesitlerine yer verilmektedir. Yardımcı, araştırma ve çalışmaları doğrultusunda tasarım, mimari beden ve eylem kavramlarını irdelemektedir. Tasarım olgusunu mimari kasılmalar adı altında tartışmaktadır.

Sergi, 18 Aralık’a kadar hafta içi her gün 13:30 – 17:30, Cumartesi 10:30 – 13.30 saatlerinde ziyaret edilebilir.

Sergi Hakkında

Taslak pasajı. Herkesin, her bedenin kendi mevsimi var. Düşünceleri, taslakları kendi mevsimlerinde meyve verebilir. Taslaklarla arayışın içinde bulduğun, arayışların içindeki ruh halidir beşinci mevsim. Beşinci mevsim.

Süregelen bir yakın dönemde taslaklarla tartışılan, öneriler geliştirilen hayali bir çevre yaratılmıştır. Bu çevre içerisindeki bazı tasarım davranışlarının mimik adı altında kesitlerine yer verilmektedir. Cem Yardımcı, araştırma ve çalışmaları doğrultusunda tasarım, mimari beden ve eylem kavramlarını irdelemektedir. Tasarım olgusunu mimari kasılmalar adı altında tartışmaktadır.

Bu sergide bazı eskizlerin farklı malzemeler ile sorguladıkları olgular ile karşılaşırken, tasarımın önerdiği çözüm yerine önerinin soyut karakterine odaklanılmıştır. Ortaya çıkan imgeler bir giysinin patronu olarak şekil almaktadır.

Beden ve topoğrafya ilişkisi üzerinden yapılanan denemeler deniz ve dağ arasında ada kesitlerine dönüşmektedir. Her bir deneme yabancılaşmayı farklı açılardan sorgulamayı amaçlar.

Mustafa Cem Yardımcı kimdir?

Cem Yardımcı, ‘Mimari Refleks’ kavramı altında teori/pratik ve mimarlık/video birlikteliğinden oluşan varlığı araştırmaktadır. Mimari tasarım, ses ve video performansı üzerine yöneldiği çalışmalarında farklı uygulama alanlarının, teknolojilerin karşılaşmasını amaçlamaktadır. Bu süreç içerisinde davranmak-devinmek kavramları üzerinden ortaya çıkan teknoloji ve dil ilişkisini irdelerken ‘açık kaynak’ ilkesini içinde barındırmaya çalışmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan Cem Yardımcı, çeşitli üniversitelerde araştırmalarını sürdürmüş, tasarım stüdyosu başta olmak üzere ilgi alanındaki derslerin yürütücülüğünü yapmış, ulusal ve uluslararası atölye çalışmalarında katılımcı ve yürütücü olarak bulunmuş, ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapmıştır. Yardımcı’nın araştırmaları doğrultusunda kurguladığı ve yönettiği ödüllü kısa filmleri de bulunmaktadır. Yardımcı, halen ARUCAD Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş