1Editedbw-3
Etkinlikler

ARUCAD 5. LİSELER ARASI TASARIM YARIŞMASI: BİR ÇİZGİNİN HİKAYESİ

Etkinlik Bilgileri

Tarih
27 Şubat 2024
Saat
00:00
Lokasyon
Girne

Yarışma Adı:
ARUCAD 5. LİSELER ARASI TASARIM YARIŞMASI
‘BİR ÇİZGİNİN HİKAYESİ’

Yarışma Teması:
Her resim ve çizim, bir çizgi veya bir işaretle başlar. Bu çizgi daha sonra bir hikaye, bir ifade öyküsü yaratma yolunda ilerler, daha sonra bir çizim veya bir resim haline gelir. Fikirler, onları fiziksel olarak bir tuvale aktarana kadar soyuttur. Son sanat eseri karmaşık ve anlaşılması güç olabilir, ancak her zaman bir fikrin basit bir kalem yada fırça darbesiyle kağıda aktarılmasıyla başlar. “Bir Çizginin Hikayesi” yarışması ile gençlerin yaratma süreçlerini, keşfetme ve kendilerini ifade etme biçimlerini göstermelerini hedefliyoruz. Bunlar, soyutlama, realizm, figüratif veya kavramsal olabilir. Her sanatçı benzersizdir ve kendi hikayesini ifade etme şekli vardır. Bizi “senin” sanat macerana ve yaratıcılık dünyana götür ve sadece unutma ki hikayeni anlatma süreci (hikayeni nasıl anlattığın) son sanat eseri kadar önemlidir.

Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) olarak bu soruya gençlerin gözünden bir yanıt arıyoruz ve ‘BİR ÇİZGİNİN HİKAYESİ’ isimli yarışmayı, genç neslin yaratıcı bakış açılarını ortaya çıkarmak ve onlara sanatsal yeni vizyonlar kazandırabilmek adına Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki liseler arasında bir tasarım yarışması olarak düzenliyoruz.

Çalışmanın İçeriği:
Öğrenciler çalışmalarını hazırlarken görsel sanat alanından diledikleri disiplinlerden faydalanabilirler (resim, fotoğraf, video, dijital boyama, afiş, çizgi roman, seramik, heykel). Katılımcılar, farklı disiplinlerde hazırladıkları çalışmalarla yarışmaya en az 1 ile en fazla 5 adet arasında çalışmayla katılabilirler. Öğrenciler çalışmalarını, istedikleri boyutta herhangi bir kâğıda, herhangi bir yüzey üzerine ya da 3 boyutlu kurgular halinde hazırlayabilirler.

Öğrenciler, hazırladıkları çalışmaları ARUCAD resmi web-sitesi üzerinden “arucad.edu.tr/5-liseler-arasi-tasarim-yarismasi-basvuru-formu” adresinden yapılacaktır. Herhangi bir kâğıda veya yüzeye uyguladıkları çalışmaları, akıllı telefonla fotoğrafını çekerek yukarıda verilen e-posta adresine göndermeleri yeterli olacaktır. Eğer çalışma bilgisayar ortamında hazırlanmışsa tasarım jpeg., video ise mp4, seramik veya heykel ise fotoğrafları çekilerek jpeg formatında gönderilmelidir.

Yarışma jürisi değerlendirmeyi gönderilen imajlar üzerinden yapacaktır. Yarışma sonucu, son başvuru tarihinden 15 gün sonra www.arucad.edu.tr ve Üniversitenin sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacaktır.

Başvuru Tarihileri:
26 Şubat 2024 – 17 Mayıs

Organizasyon Komitesi:
Ahmet Özçelebi (ahmet.ozcelebi@arucad.edu.tr), Gizem Kaya (gizem.kaya@arucad.edu.tr), Özgül Saygun (ozgul.saygun@arucad.edu.tr)

Dosyada Olması Gereken Diğer Bilgiler

• Öğrencinin Yaşı
• Okulu
• Devam Ettiği Sınıf
• İlgi Alanları

Ödüllendirme:

• Birinci gelen öğrenciye 15.000 TL ödül

• İkinci gelen öğrenciye 11.250TL ödül

• Üçüncü gelen öğrenciye 7.500 TL ödül

• Jüri Özel Ödülü: 7.500 TL ödül

5. Liseler Arası Tasarım Yarışması’nda dereceye giren tüm öğrencilere Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nde 7 yıl kesintisiz %100 burs verilecektir.

Ayrıca ARUCAD tarafından yarışmayı kazanan öğrencilerin okulunun resim atölyesine aşağıda belirtildiği şekilde katkı yapılacaktır.

• Birinci gelen öğrencinin okulunun resim atölyesine ARUCAD’dan 7.000 TL katkı

• İkinci gelen öğrencinin okulunun resim atölyesine ARUCAD’dan 5.000 TL katkı

• Üçüncü gelen öğrencinin okulunun resim atölyesine ARUCAD’dan 4.000 TL katkı

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş