Ses Sanatları Tasarımı
Fakülteler

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi

ARUCAD Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, disiplinlerarası bir anlayışla tüm yaratıcı sanatlara odaklanan Üniversitemizin, performansa dayalı sanatlarla ilgili akademik birimidir. Amacımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin çok kültürlü dinamik atmosferinin kalbinde, öğrencilerimizin yeni düşünme biçimleri ve ifade teknikleri geliştirerek, yüksek seviyeli sanatsal yapıtlar üretmelerine elverişli, yaratıcı kişilikleri ile toplum ve sanat arasında canlı bağlar kurmaları için, esinlendirici ve teşvik edici bir eğitim ve paylaşım ortamı sağlamaktır. Öğrencilerimizin günümüzün sanatını oluştururken, yerel ve tarihi kültürel birikim ile beslenmeleri, kendi özgün anlatı biçimlerini keşfederek ilerlemeleri temel ilkelerimizdir. Bunların yanısıra; paylaşımcı, işbirliğine dayalı yaratım ortamlarını deneyimlemeleri, yerel sanat ortamına katkılarıyla birlikte dünya genelinde de sanat-kültür ortamlarında görünür olmalalarını sağlamak üzere rehberlik etmek de fakültemizin önemli hedefleridir.

DSC07192

ARUCAD Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, sizleri çağımızın performanslarını, “canlı” sanat anlatılarını yaratmaya çağırıyor. Performansa dayalı sanatların ortak özelliği bedenden bedene, zihinden zihine aynı ânda ve aynı mekânda aktarılan yaşayan deneyimler olmalarıdır. Seyirci ve sanatçı arasında zamansal bağ, canlı olarak kurulur. İşte bu çok özel ilişkinin yaratıcıları olmanız için dans, müzik ve tiyatronun iç içe geçtiği, özgürce yaratmanın, alternatif yollara yönelmenin desteklendiği çağdaş bir eğitim programı sizleri bekliyor.

Performansa dayalı sanatlar, çağdaş dünyada, ses ve müzik, hareket ve metin, mekân ve tasarımın içiçe geçtiği, dijital kültürle beslenmiş, hem felsefi hem sosyal söylemleri dışavurarak etkin bir duruş alıyorlar. Bu sanat yapıtları, toplumu uyandıran hatta dönüştüren etkiler yaratabiliyor. Sanatçılar kişileri ve toplumları iyileştirebiliyorlar.

Böylesi bir evrende, fark yaratan sanatçılar olarak yer alabilmeniz için, ARUCAD Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi olarak; sanat türleri arasındaki sınırları siliyoruz, yaratım süreçlerini birlikte deneyimlemenizi sağlıyoruz. Modern Dans, Oyunculuk ve Ses Tasarımı Bölümleri ilk kez bir üniversitede, teori ve uygulama dengesi içinde, bir arada pek çok ortak ders alıp ortaklaşa sanat projeleri yaratırlar. İçinde yaşadığımız coğrafya ve toplumla kültürel etkileşime girip, birlikte ürettikleri atölyeler, tüm alanların profesyonellerinin deneyimlerini aktaracakları buluşmalar ve düzenli sahne sunumları da eğitim sürecimizin önemli parçalarıdır.

Fakültemizde, sanatla canlı bağlarını sürdüren sanatçı-akademisyenler olarak, sizlerle karşılıklı öğrenmenin ve sanat üretmenin heyecanını hissediyoruz. Her birinizin, insanlara çok daha çabuk, çok daha doğrudan ve çok daha derinden dokunabilen sanat deneyimleri yaratacağınıza yürekten inanıyoruz. Bu yolda kendi gizilgücünüzü fark ederken, bir yandan da dünya meselelerine, insanlığa dair sorulara duyarlı sanatçılar olmanız için sizleri esinlendirmeyi amaçlıyoruz.

Eğer hayaliniz yaratıcı dansçılar, oyuncular ve ses tasarımcıları olmaksa, yaşamda fark yaratmak, iz bırakmak istiyorsanız sayfamızı inceleyin, Kampüsümüzde bizleri ziyaret edin.
Gelin “zamanımızın anlatısını” birlikte keşfedelim, birlikte yaratalım.

Dekan Prof. Dr. Kerem Karaboğa
Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş