1Editedbw
Haberler

Arkın Ödülü İçin Ön Elemeyi Geçen Eserler Londra’dan Sonra Art Rooms Galeri’de Sergileniyor

Girne ve Akdeniz kıyı şeridine bakan dağlık bir bölgede kurulacak sahaya özgü kalıcı eser için uluslararası bir çağrı olan ‘Arkın Ödülü’, Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) tarafından Ağustos 2018’de Kıbrıs’ta yapıldı.

Léo Caillard, Maurice Blik, Lotta Blokker, Angela Connor, Steve Anthony ve James Scott tarafından yapılan tasarımlar ön elemeyi geçip, 27-28 Şubat tarihleri arasında Londra’nın South Kensington bölgesinde bulunan Royal Society of Sculptors binasında sergilendikten sonra, 12-15 Nisan tarihlerinde ise Girne’de bulunan Art Rooms Galeri’de izleyiciyle buluşuyor.

Üniversiteden yapılan açıklamada çağrıya 30 ülkeden sanatçı, heykeltraş ve tasarımcının 80’den fazla eserle başvurduğu bildirildi.

Tasarlanan 6 adet heykelin maketi, 12 Nisan Cuma günü açılış kokteyliyle saat 19.00’da Girne’deki Art Rooms Galeri’de sergilenecek. Tüm Kıbrıs halkının davetli olduğu sergi 15 Nisan tarihine kadar izlenebilir.

Arkın Ödülü nedir?

ARUCAD projesi olarak Arkın Innovation Hub tarafından yürütülen Arkın Ödülü’nün konusu, Girne’nin dağlarına yapılacak 40 metre yüksekliğinde 3 boyutlu heykel ve alan düzenleme çalışmasıdır. Arkın Ödülü, Girne’de “Gururlu Köylü” teması çerçevesinde yapılacak olan anıt heykel projesine verilen isimdir. ARUCAD, Arkın Ödülü için uluslararası alanda sanatçılara, tasarımcılara, mimarlara ve yaratıcı zihinlere açık bir çağrı yapmıştır. Bu yarışmanın esin kaynağı, yıllar boyunca değişik kültürlerin etkisiyle zenginleşmiş Kıbrıs Adasının tarihi, kültürel ve ekolojik ruhudur.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş