1Editedbw
Haberler

ARUCAD, Azerbaycan Devlet Ressamlık ve Sanat Akademisi’ni Ağırladı

Sanat, tasarım ve iletişim alanında geçtiğimiz yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitim vermeye başlayan Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) Azerbaycan Devlet Ressamlık ve Sanat Akademisi yöneticilerini ağırladı. Geçtiğimiz Kasım ayında ARUCAD ile Azerbaycan Devlet Ressamlık ve Sanat Akademisi arasında yapılan işbirliği kapsamında öğrenciler ve akademisyenlere değişim programları uygulanacak, lisans ve lisansüstü düzeyinde ortak araştırmalar yürütülecek, konferanslar, seminerler ve sergiler düzenlenecek.

Azerbaycan Devlet Ressamlık ve Sanat Akademisi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Salkhab Mammadov ile Prof. Dr. Akif Asgarov, ARUCAD Rektörü Prof. Dr. Turan Aksoy ile ARUCAD Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Lale Dilbaş ve Prof. Dr. Uğur Yozgat tarafından ağırlandı. İşbirliğinin ayrıntılarının görüşüldüğü ziyaret sırasında, karşılıklı görüşler paylaşıldı, ileriye dönük ortak akademik, sanatsal ve kültürel faaliyetlerinin temelleri atıldı.

Azerbaycanlı akademisyenler 3 günlük ziyaretleri sırasında ARUCAD’ın derslik, stüdyo ve laboratuvarları ile atölyelerini gördüler, ARUCAD akademisyenleri ile temaslarda bulundular. Özellikle gelişmiş teknolojik alt yapısı ve uzman ekipleriyle Cam ve Seramik Atölyeleri Azerbaycan Heyeti tarafından ilgiyle karşılandı. Prof. Dr. Salkhab Mammadov, ziyareti sırasında ARUCAD öğrencilerine bir de seminer verdi.

AZERBAYCAN’IN AKDENİZ’E AÇILAN KAPISI

Kendileri için bu işbirliğinin önemli başlangıç olduğunu söyleyen ARUCAD Rektörü Prof. Dr. Turan Aksoy, “Azerbaycan’ın zengin kültür ve sanat altyapısıyla Kıbrıs’ın ilk ve tek sanat-tasarım odaklı Üniversitesini bir araya getirecek programlara imza atmış olmaktan mutluyuz. Programlarımız sadece öğrenciler ve akademisyenler için uluslararası eğitim deneyimi sunmakla kalmayacak, Azerbaycan ve Kıbrıs toplumları için de bir kültür-sanat köprüsü olacak,” dedi.

Azerbaycan Devlet Ressamlık ve Sanat Akademisi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Salkhab Mammadov “Öğrencilerimizin sadece teorik değil, uygulamalı eğitim almalarını, gelişmiş atölye, stüdyo ve laboratuvarlarda üreterek öğrenmelerini önemsiyoruz. ARUCAD’la imzaladığımız bu protokolün iki üniversitenin sanat üretimini zenginleştireceğinden kuşkumuz yok,” dedi.

ARUCAD’DA TOPLUMA AÇIK EĞİTİM VE SERTİFİKA PROGRAMLARI DA DÜZENLENİYOR

Geçtiğimiz yıl öğrencilere kapılarını açan Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi 2018 yılında 40’a yakın öğrencisiyle lisans eğitimine başladı. Bünyesinde Sanat, İletişim ve Tasarım olmak üzere 3 fakülte barındıran Üniversitede; Fotoğraf ve Video, Plastik Sanatlar, Yeni Medya, Görsel İletişim Tasarımı, İç Mimari ve Endüstriyel Tasarım Bölümleri yer alıyor. Üretime dayalı sanat eğitimi anlayışını benimseyen ARUCAD’da halihazırda 4 atölye (Ahşap Mobilya Atölyesi, Baskı Atölyesi, Cam Atölyesi, Seramik Atölyesi), 6 stüdyo (Animasyon Stüdyosu, Fotoğraf Stüdyosu, Resim Stüdyosu, Dijital Prodüksiyon Stüdyosu, Tasarım Stüdyosu, Temel Sanat ve Desen Stüdyosu) ve 3 laboratuvar (Mac Laboratuvarı, PC Laboratuvarı, FabLab) bulunuyor. ARUCAD, Kıbrıs Adasının uluslararası ölçekteki tek Cam Atölyesi, tasarımcılara fikirlerini disiplinlerarası üretim olanaklarıyla hayata geçirme fırsatı sunan Innovation Hub ve Adanın ilk FabLab’iyle dikkat çekiyor. ARUCAD, Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ile topluma da sanatla ilgili alanlarda sertifikalı eğitimler veriyor.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş