1Editedbw
Haberler

Başbakan, ARUCAD’ı ziyaret etti

KKTC Başbakanı Sn. Ersin Tatar, Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, UBP Genel Sekreteri Hamza Ersan Saner, UBP Girne Milletvekilleri İzlem Gürçağ Altuğra ve Özdemir Berova Üniversitemizi ziyaret etti. Başbakan ve Heyetini, ARUCAD Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Sinan Arkın, Rektörü Prof. Dr. Asım Vehbi, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Dalkılıç ve Genel Sekreteri Vacide Gören karşıladı.

Öğrencinin Ada’ya dönmesinin ve yüz yüze eğitimin başlamasının en büyük temennileri olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Başbakan Sn. Ersin Tatar “Online eğitim geçicidir. Özellikle sanat alanında eğitime yüz yüze devam edebilmek, sosyal alanları paylaşabilmek, kültürü yaşayabilmek ve doğayla iç içe olabilmek, sanatçı ruhunun daha da teşvik edilmesi ve canlanmasıdır. Yaratıcılık o şekilde ön plana çıkar. O bakımdan yüz yüze eğitimin şu anda ARUCAD’da sürdürülüyor olması önemlidir. Biz de hükümet olarak öğrencilerin geri gelmesini destekliyoruz. Bu anlayışla bu süreci yönetmek durumundayız” ifadelerini kullandı.

ARUCAD Mütevelli Heyeti Başkanı ve AREKAV Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sinan Arkın açıklamasında, “Ada olarak ihtiyacımız olan, konu odaklı bir üniversiteyi, ARUCAD’ı, topluma kazandırdık. Bu süreçte tüm destek verenlere teşekkür ederim. Bir sanat üniversitesi olarak hedefimiz yüz yüze eğitim yapmaktır. Her ne kadar derslerin belli bir kısmını online yapabilsek de yüz yüze eğitim gerektiren uygulama dersleri daha da ağırlıktadır. Yurt dışındaki öğrencilerimizi Ada’ya getirmek istiyoruz, devletimiz de bu konuda bize imkân sağlıyor. Online eğitime hazırız, ancak konu ve uygulama odaklı bir üniversite olmamızdan dolayı yüz yüze eğitim bizim için oldukça önemlidir” şeklinde konuştu.

Ziyaretinden dolayı Başbakan ve Heyetine teşekkür ederek konuşmasına başlayan ARUCAD Rektörü Prof. Dr. Asım Vehbi, Üniversitenin 3. yılında YÖK onayıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nden ilk  öğrencilerini aldıklarını belirtti. Vehbi, “Başta Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu olmak üzere bu konuda bizlere gereken tüm desteği sağladınız. O nedenle ziyaretiniz bizim için daha da anlamlıdır” dedi. YÖK onayının ardından bu yıl ARUCAD’ın yüzde 400 büyüme sağladığının altını çizen Vehbi, “Bizim öğrencilerimiz Ada’ya gelmek istiyorlar. Biz 12 Ekim’de yüz yüze eğitime başlayacağız. Çok ciddi sebeplerle gelemeyen öğrencilerimiz de senkron/online eğitim alabilecek. Şu anda C Kategorisindeki ülkelerden gelen ilk grup öğrencilerimiz karantinadadır. Bizlere gönderdikleri mesajlarda çok güzel ağırlandıklarını söylediler. Bu sebeple bizlere ve devlete teşekkürlerini ilettiler. Bu öğrencilerin Ada’yla ilgili ilk intibaları karantina sürecinde oldu, olumlu olması bizleri mutlu etti” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin Ada’ya gelmesinin oldukça önemli olduğunu belirten Vehbi, “Bu konuda biz üniversiteler olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız. Ancak bunu tek başımıza yapamayız, hükümetimizle, devletle hep birlikte çalışarak yapabiliriz. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun Ada’ya gelmesini sağlamamız gerekir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş