1Editedbw
Haberler

Ali Ghorbani Moghaddam, Ninu Nina ile Söyleşti

Fotoğraf Bölümü 4. sınıf öğrencimiz Ali Ghorbani Moghaddam, İtalya merkezli çevrimiçi platform olan Ninu Nina’dan Leila Antakly ile sanat ve yaratıcılık odaklı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Ali Ghorbani Moghaddam
Akşam yapılan o fotoğraf sergileriyle, bütün o şahane eserler, baskılar ve temsillerle sarıp sarmalandık ve tüm bu güzelliği sindirmekle meşgul olduk. Dikkatleri şimdilerde Kıbrıs’ta eğitimine devam edip fotoğraf sanatını keşfeden, İranlı fotoğrafçı Ali Ghorbani Moghaddam’a çekmek istiyoruz.

Bize en büyük ilham kaynaklarından ya da etkilendiklerinden bahseder misin?

İlham bulmak için öyle özel veya sıra dışı şeyler aramamıza gerek yok. Sadece ayrıntılara biraz daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor ve etrafımızı saran şeylerin güzelliklerine. Yalnızca bu bile bize yaratmak için esin olabilir. Ama elbette, tabloları keşfetmek, film seyretmek ve kitap okumak da hayal gücümü ve dolayısıyla da yaratıcılığımı besliyor.

Yaratım sürecinden bize biraz bahsedebilir misin?

Başlamak istediğim proje belirli bir marka içinse eğer, araştırma yapar ve çalışılacak kampanyayı takip ederim. Daha sonra tüm detayları kağıda döker ve fotoğraf için model ve yer bulurum. Ondan sonra fotoğrafın tüm aşamalarını kurgularım. Kafama oturturum, tuhaf gelebileceğinin farkındayım ama bu benim yöntemim. Proje benim bireysel bir çalışmam olacaksa, sokakta bir yabancı gördüğümde ya da  bir yerde gözüme bir şey takıldığında ilham gelebiliyor. Kendi projeme girişmek için yazmaya başlıyorum sonra. Her şey bir hikâyeyle başlar, yalnızca iki kelime olsa bile.

Pandemi yaratıcılığınızı nasıl etkiledi ve dünyanın gidişatını nasıl görüyorsunuz?

Pandeminin ilk zamanları benim için epey garipti ama elimden gelenin en iyisini yaptım. Vogue İtalya’yı takibe aldım, sanatçılarla çevrimiçi görüşmelere başladım ve Mert Alaş ile beraber iki projede yer aldım. Bize bir konu verdi, fotoğraflayıp kendisine gönderdik. O da düzenleyip kişisel hesabında paylaştı. Karışık ekipmana gerek duymadan, evde yapılabilir bir şeydi, ama bana fazlaca enerji ve hırs aşıladı. Bir fotoğrafçı olarak benim için, her renkten ve ırktan insanlarla çalışmak, birbirimize daha fazla destek olmak ve sevmek oldukça önemli.

Zamanımızın bir ikonu olarak kimi düşünürsün?

Andrey Tarkovski benim için bir ikon, çünkü sanatı aracılığıyla bana farklı bir bakış açısı gösterdi. Duyguları daha önce hiç hissetmediğim şekilde ifade ediyordu ve bu da işimi oluşturken duygulara odaklanmam için bana ilham oldu.

Mutluluğun sizin için anlamı nedir ve mutluluğu nasıl kovalarsınız?

Her geçen gün, dün olduğumdan daha iyi biri olmaya gayret gösteriyorum; sadece karakterden de bahsetmiyorum, aynı şekilde fotoğrafçılığımın da. Özgün olmak bana yetiyor.

Eklemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?

Teknoloji ve kamera donanımı açısından en iyi zamanlarda yaşıyoruz. Ancak iyi bir fotoğrafçı olmak için pahalı kameralara ve ışıklara ihtiyacınız yok. Kim olduğunuzun ve çalışmanız vasıtasıyla ne ifade etmek istediğinizin farkında olmanız gerekiyor. Cevabınız varsa, artık elinizde ne varsa başlamanız gerekiyor. Hızlı bir çekim yapıp bir bakın, belki de bir şahasere dönüşecek. Ya da dönüşmeyecek. İyi bir çekim için sabırlı olmak önemli. Düşünüp beklemek gerekiyor, bir daha düşün ve bekle. Arkadaşımın, içine film koyduğunuzda sekiz çekim yapabilen bir polaroid kamera aldığı zamandan da bahsedeyim. Fotoğraflarını gördüğümde çok şaşırmıştım. Hepsi de harika şeylerdi çünkü sabırlı davranmış ve düşünmeye zaman ayırmıştı.

Bu sebeple bence sabırlı davranmak işin kilit noktası.

Kaynak: https://www.ninunina.com/blog/2021/9/27/visual-artist-ali-ghorbani-moghaddam

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş