1Editedbw
Haberler

“Kâğıt Yapmak” Sergisi ARUCAD Art Space’te

‘KÂĞIT YAPMAK’ SERGİSİ  ARUCAD ART SPACE’TE

Kıbrıs Kâğıt Sanatçıları Derneği ve ARUCAD işbirliğinde 11-14 Eylül 2018 tarihleri arasında ARUCAD’da düzenlenen El Yapımı Kâğıt ve Uygulamaları Çalıştayı işleri sergisi 26 Eylül 2018 tarihine kadar Lefkoşa ARUCAD Art Space’te ziyarete açık.

ARUCAD’ın halka açık gerçekleştirdiği çalıştayda, değişik sanat disiplinlerinden gelen katılımcılar, donanımlı atölye olanaklarında çalışma imkânı buldular. KKSD Üyeleri İnci Kansu, İsmet Tatar ve Emel Samioğlu, çalıştayda katılımcılarla çağdaş bir sanat olan kâğıt sanatı ile ilgili bilgi vererek deneyimlerini paylaştılar.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan dernek başkanı İsmet Tatar, katılımcılara Kıbrıs Kâğıt Sanatçıları Derneği faaliyetleri ve etkinlikleri sunumunu gerçekleştirdi.

İkinci konuşmacı Kıbrıs’ın ilk kâğıt sanatçısı ve aynı zamanda Dernek Onursal Başkanı İnci Kansu ise  “Kâğıdın Tarihçesi ve Kâğıt Sanatı” ile ilgili detaylı bilgi verdi.

Sunumların ardından farklı tür kullanılmış kâğıtlardan geri dönüşümlü kâğıt hamuru hazırlanmasıyla atölye çalışmalarına geçildi. Çalıştayda katılımcılar gösterilen teknikler (renkli kâğıt üretimi, sıvı pentür ve embos teknikleri) doğrultusunda el yapımı kâğıt ürettiler.

Çalıştayla ilgili bilgi veren İnci Kansu: “Katılımcılar eğitimli, kâğıdı seven, istekli, heyecanlı ve gösterdiğimiz tekniklere kendi birikimlerini, heyecanlarını ve yeteneklerini katabilen, coşkuları ile de bizi etkileyen kişilerdi. Böylece üretilen çalışmalar, hayranlık derecesinde ve çok nitelikli oldu” dedi.

Arkın Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erbil Arkın da el yapımı kâğıt çalıştayına katıldı.

Çalıştay sonucunda oluşan işlerin sergisi, Lefkoşa ARUCAD Art Space’de, 26 Eylül tarihine kadar izleyicilerin ziyaretine açık olacaktır.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş