1Editedbw
Haberler

Osman Türkay Kitapları Kütüphanemize Armağan Edildi

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Belediyesi tarafından yeniden basımı gerçekleştirilen Osman Türkay’ın şiir kitaplarını ve Girne Belediyesi İkinci Öykü Yarışması’na gönderilen öykülerin toplandığı kitabı, Üniversitemiz Kütüphanesine armağan etti.

Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, Güngördü yaptığı ziyaretlerde, Osman Türkay’ın ülkemiz açısından çok değerli bir şair olduğunu, ülkenin dünyada tanıtılmasında önemli katkıları bulunduğun söyledi. Kitapların, bölgedeki tüm okullara ve kütüphanelere verileceğini belirtti.

GÜNGÖRDÜ: “YAZILI YAYINLAR GELECEK İÇİN ÖNEM TAŞIYOR”

Güngördü, şairin bugün piyasada bulunmayan ilk basımı 1959’da gerçekleştirilen “Yedi Telli” ve ilk basımı 1969’da gerçekleştirilen “Uyurgezer” isimli kitapların yeniden okuyuculara sunulmasının önemine dikkat çekti.

Kitapların basıldığının duyulmasının ardından Türkiye ve yurt dışından da kitaplara ulaşmak isteyenlerin olduğunu belirten Güngördü, şairin diğer kitaplarının da yeniden basımını gerçekleştirmek istediklerini ifade etti. Öte yandan, bölgemiz ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin öykü yarışmasına gönderdiği “Kentimiz ve Turizm” başlıklı kitabın da belediye yayınlarına eklendiğini belirten Güngördü, yazılı yayınların arşiv niteliği taşıdığı ve gelecek için önem taşıdığını söyledi.

GÖREN: “KİTAPLARIN YENİDEN BASILMASI HEYECAN VERİCİ”

Arkin University of Creative Arts and Design (ARUCAD) Genel Sekreteri Vecide Gören ise, Güngördü’nün eğitim ve sanata olan katkılarını ve belediyenin kentte düzenlediği etkinlikleri takdirle takip ettiklerini söyledi. Gören, Kıbrıs Türk halkı için önemli bir değer olan Osman Türkay’ın şiir kitaplarının belediye tarafından yeniden yayınlanmasının hem heyecan verici hem de çok duyarlı bir davranış olduğunu ifade ederek, kitapların üniversitenin kütüphanesinde okuyuculara sunulacağını belirtti.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş