1Editedbw
Haberler

PARALLEL VIENNA’ 19 Etkinliği

ARUCAD Sanat Fakültesi öğretim üyelerimizden Gülsen Bal, Viyana’nın önemli bir sanat platformu olan PARALLEL VIENNA’ 19 etkinliğine Walter Seidl ile birlikte uluslararası bir tutum ve bir bakış açısıyla hazırladıkları bir sergi projesi ile yer alıyor. Bu sergi projesi, yeni tür yaratıcı bağlantıları içselleştiren Open Space programının bir parçası olarak PARALLEL VIENNA ’19 yer alırken, yaratıcı uygulama ile farklı buluşma alanları arasındaki ilişkileri belirlemeyi hedefliyor.

Viyana’da özgün bir çağdaş sanat platformu PARALLEL VIENNA küratörlüğe dayalı bir sanat fuarı anlayışıyla çeşitli yaklaşımları olan sanat inisiyatiflerini bir araya getiriyor. Basın toplantısı 23 Eylül’de yapılacak ve sergi 24-29 Eylül 2019 tarihleri arasında izlenebilecek.

Gülsen Bal, farklı eleştirel bakış açılarını ortaya çıkarma arayışına odaklı Open Space programıyla sadece Eylül ayı içerisinde üç ayrı şehirde üç farklı serginin* küratörlüğünü üstlendi. Bu sergi, potansiyel eleştirel diyalogların çok çeşitli yansımalarını söylemsel bir üretim alanı oluşturma uğraşı içerisinde Turan AksoyElena CologniElvedin Klačar ve Hasan Özgür Top‘un bir araya getirerek sanatsal işlerini sunuyor.

ARUCAD Sanat Fakültesi öğretim üyelerimizden Turan Aksoy‘un bireysel ve toplumsal yaşam arasındaki aşınmış mesafe konularının yanı sıra bu etkiyi objektif olarak görme yeteneğini kapsayan çalışmalarının odağında, günlük hayatımızın hemen hemen her alanını şekillendiren neoliberal politika nosyonları yer alıyor.

‘Diyaloji’, ‘feministik’ ve ekoloji alanlarının kesişiminde çalışan Elena Cologni‘nin ekofeminist pozisyonu özen etiğine dayanmaktadır.

Elvedin Klačar, sanatsal pratiğinde yüzleşme olanakları sunan alanlar yaratır. Yerleştirmeleri çoğunlukla performatiftir ve ziyaretçileri iletişim ile kendine bağlar.

Atölye video çalışmasında Hasan Özgür Top izleyiciyi İstanbul’daki özel bir Türk bayrağı imalatçısına götürerek izleyicilere bayrak yapan birkaç işçi arasında işverenlerini tanıtıyor.

Bkz: http://www.openspace-zkp.org/2013/en/projects.php?y=2019&p=53

*Bkz.

– Girne Sergisi https://www.arucad.edu.tr/haberler/1-ile-5-gun-video-art-ve-film-sergisi/

– Contemporary Sergisi https://www.arucad.edu.tr/haberler/arucad-ogretim-uyeleri-ve-ogrencileriyle-contemporary-istanbula-katildi/

 

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş