1Editedbw
Haberler

Prof. Dr. Tim Brennan ARUCAD’da!

Manchester School of Art (MSoA) Güzel Sanatlar Okulu Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tim Brennan, ARUCAD Sanat Fakültesi’ne misafir profesör olarak katıldı. Brennan, Londra’daki Royal College of Art’tan (RCA) sonra İngiltere’deki en eski ikinci sanat kurumu olan Manchester School of Art (MSoA) Güzel Sanatlar Okulu’nda Bölüm başkanlığı görevini yürütmektedir. 

Prof. Dr. Tim Brennan, ARUCAD Sanat Fakültesi bünyesinde, ARUCAD öğrencilerine ve Kıbrıs’taki yaratıcı topluluklara görüşmeler, ana sınıflar ve atölyeler sunmak için düzenli olarak Üniversiteyi ziyaret edecek. Brennan, öğrencilere ve yaratıcı topluluklara ustalık dersleri ve konuşmalar sunmanın yanı sıra çeşitli atölyeler düzenleyecek.

Bu atama, ARUCAD ve MSoA arasındaki yeni yapılan çifte diploma ortaklık programını pekiştirerek, iki kurum arasında yeni yaratıcı işbirliklerini daha ileriye taşıyacaktır.

Brennan, sanatsal işlerini ve performanslarını uluslararası alanda düzenli olarak sergileyen tanınmış bir sanatçıdır. Doktora çalışması, metodolojik anlamda kılavuzluğunu yaptığı yürüyüşler formuna odaklanarak bulunduğumuz yerin “mekan” ve “onun tarihi” ile olan ilişimizi yeni yaratıcı süreçler üzerine yoğunlaşarak sorgulamaktadır.

Sanatsal pratiği; mekan, yer, yazım, görüntü oluşturma, arşivleme, performans ve sanatçı yayınları aracılığıyla sanatın politikleşmiş alanlarını ilişkilendirmesinde yatmaktadır. Brennan, otuz yıldan fazladır uluslararası sergiler de yer aldı. Bu sergiler arasında, 50. ve 54. Venedik Bienali, Kanada’da “Interzone Performans Bienali” ve Londra’daki British Museum bulunmaktadır. Ayrıca, çok sayıda akademik dergilerde geniş kapsamlı makaleleri yayınladı. 2007’de İngiltere’nin Northern Arts Prize ödülüne aday gösterilerek finale kalmıştır.

Brennan’ın sanat eğitimi peyzajına ciddi katkıları bulunmaktadır. 1990 yıllarında etkin bir sanat okulu Dartington’da Görsel Performans Lisans programını kurduktan sonra Londra’daki Goldsmiths Üniversitesi’nde Küratörlük Yüksek Lisans programını kurmuştur. 2000 yılından bu yana birçok yeni programın kuruculuğunu, eğitmenliğini ve bölüm başkanlığını yürüten Brennan, Sunderland Üniversitesi’nde yardımcı dekanlık yapmıştır. Ayrıca, Yeni Zellanda Massey Üniversitesi’nin Yaratıcı Sanatlar Okulunda da doktora öncesi eğitim programının direktörlüğünü üstlenmiştir.

Brennan, “Kıbrıs’ın önde gelen sanat ve tasarım üniversitesi olarak hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda dinamik ve hızlı gelişimine ve artan değerine katkıda bulunmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş