1Editedbw
Haberler

‘Unica Zürn’ I Imagine Mağazası’nda

ARUCAD Sanat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Esra Plumer Bardak’ın sürrealist sanatçı Unica Zürn’ün bilinmeyen çalışmalarını detaylı olarak incelediği ‘Unica Zürn: Art, Writing and Post-war Surrealism’ adlı kitabı şimdi özel fiyatıyla Girne I imagine mağazasında.

Özellikle son yıllarda Leonora Carrington, Dora Maar ve Lee Krasner gibi kadın sanatçıların Sürrealizm ve Soyut Dışavurumculuk gibi bilindik akımlar içinde girişimlerine odaklanan, çeşitli sergi ve kitap yayınlarını irdeleyen, kadın bakış açıları ve kimliğiyle geçmişi yeniden gözden geçiren 21. yüzyıl sanat tarihi yapıtlarının bir örneği olan ‘Unica Zürn: Art, Writing and Post-war Surrealism’ aynı zamanda İngilizce dilinde Unica Zürn’ün hayatı ve eserleri üzerine kaleme alınmış ilk monografi olma özelliğini taşıyor.

Zürn çoğunlukla sanatçı Hans Bellmer’le olan ilişkisi üzerinden değerlendirilir; ancak bu kitap, alışıldık “gölgede kalmış eş” modelini aşıp Zürn’ü Fransız sürrealist grubunun bir üyesi olarak yeniden ele alıyor. Plumer Bardak, Zürn’ün hayatını ve eserlerini İkinci Dünya Savaşı, savaş-sonrası sürrealizmi ve akıl hastalığı gibi deneyimler ışığında incelerken, sanat çalışmalarının çağdaşı sanatçılarla ilişkisine daha geniş bir açıdan bakıyor.

Daha fazla bilgi ve kitaptan alıntı için

https://www.bloomsbury.com/uk/unica-zurn-9781784530365/

https://www.e-skop.com/skopbulten/unica-zurn/3671

 

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş