1Editedbw-3

THE ARKIN İSKELE HOTEL “MACERA DAĞI” OYUN ALANININ YAPIMINA YÖNELİK TASARIM TEKLİFİ ÇAĞRISI

The Arkın İskele Hotel “Macera Dağı” Oyun Alanının Yapımına Yönelik Tasarım Teklifi Çağrısı

The Arkın İskele Hotel, çocuklara yönelik “Macera Dağı” oyun alanı oluşturmak amacıyla düzenlediği Tasarım Yarışması için gelecek teklifleri bekliyor.

The Arkın İskele Hakkında, Profesyonellere, ARUCAD Öğrencilerine ve Mezunlarına Fırsatlar Yaratmak

The Arkın İskele, Kuzey Kıbrıs’ın güneydoğu kıyı şeridinde, Karpaz Yarımadasına giden yol üzerinde yer alan, beş yıldızlı ultra lüks bir oteldir. Arkın Grup ailesinin en yeni üyesi olarak 2022 yılında açılan The Arkın İskele, sanatı ve misafirperverliği bir araya getiren, mükemmelliği temsil etmeye adanmış ilk “sanat oteli” konseptli özel bir oteldir. Farklı özelliklerde aile odaları, resident süitler ve kral süitlerin yanı sıra engelli misafirler için odalar da dahil olmak üzere 400’e yakın odasıyla The Arkın İskele, çeşitli eğlence mekanları ve düzenlediği etkinliklerle ziyaretçileri ve aileleriyle gelen misafirleri ağırlıyor.

The Arkın İskele, “Macera Dağı” temasıyla çocukları eğlendirmek için özel olarak tasarlanmış bir oyun alanı oluşturarak açık hava etkinliklerine bir yenisini daha ekliyor.

The Arkın İskele, profesyonel çalışanlar, ARUCAD öğrencileri ve mezunları ile otelcilik sektörü arasında disiplinler arası bir işbirliği oluşturmak kaydıyla, farklı yaş gruplarına hitap eden benzersiz hizmetler yaratan, hazır, ileri dönüştürülmüş malzemeler içeren yenilikçi ve etkileşimli ortamlar ve ürünler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Arkın Grup ve The Arkın İskele, ileri görüşlü teknikleri ve sürdürülebilirliği yaratıcı bir şekilde bütünleştiren ilerici konseptler önerebilecek profesyonellerin ve eğitimini sürdüren sanatçı/tasarımcı adaylarının yanı sıra henüz kariyerlerinin başındaki mezunları da desteklemeye önem veriyor.

 

https://www.thearkiniskele.com

Açık çağrı, ileri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak çocuklar için yenilikçi ve etkileşimli ortamlar yaratma konusunda tutkulu olan kreatif bireyleri/ekipleri başvuru yapmaya davet ediyor. Başvuru sahiplerinden, çocuklar için güvenli ve sürdürülebilir bir Macera Dağı Oyun Alanı oluşturmak için 17 büyük ölçekli ahşap kablo makarası/tekerleği kullanmaları istenilmektedir.

Başvurular halka açıktır. Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nin (ARUCAD) herhangi bir fakültesine kayıtlı ve/veya mezun olmuş 1 öğrencisine “ARUCAD Konsept Tasarım Ödülü” kategorisinde özel bir ödül verilecektir.

Teklifler sanat, tasarım ve konaklama sektörlerinde faaliyet gösteren uzmanlardan oluşan bir kurulun desteğiyle değerlendirilecektir.

 

Katılım Ücretleri

Katılım ücretsizdir.

Seçici kurul, genel üstün başarı için bir Büyük Ödül, bir ARUCAD Konsept Tasarım Ödülü ve değerlendirme sürecinde belirlenecek iki finalist ödülü verecektir. Büyük Ödül Kazananı, projelerini The Arkın İskele Hotel sınırları içerisinde belirlenen bir alanda hayata geçirme şansını elde edecektir. Seçkin kategorilere göre belirlenen ödül paketleri aşağıdaki gibidir:

Büyük Ödül Kazananı

 • 40.000 TL nakit para ödülü.
 • Projenin geliştirilmesi ve uygulanması için finansman.
 • Ulusal ve uluslararası medyada yer alma, reklam ve sosyal medya pazarlamasını da içeren kapsamlı medya tanıtımı.
 • Sektörler arası işbirliği ve ağ oluşturma etkinliklerine katılım fırsatları.
 • Tasarımcının/ekibinin profesyonel profilinin ARUCAD ve The Arkın İskele Hotel medya platformlarında yer alması.
 • Seçilen tasarımların daha sonra belirlenecek bir mekanda düzenlenecek sergide yer alması.

 

ARUCAD Konsept Tasarım Ödülü, başvuran(lar)ın Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nin (ARUCAD) herhangi bir fakültesinde kayıtlı olması ve/veya mezunu olması koşuluyla verilecektir. Bu özel kategoriye verilecek olan ödül paketi şu şekildedir:

 • 20.000 TL nakit para ödülü.
 • ARUCAD ve The Arkın İskele Hotel medya platformlarında medya yayını, reklam ve sosyal medya pazarlaması.
 • Sektörler arası işbirliği ve ağ oluşturma etkinliklerine katılım fırsatları.
 • Tasarımcının/ekibinin profesyonel profilinin ARUCAD ve The Arkın İskele Hotel medya platformlarında yer alması.
 • Seçilen tasarımların daha sonra belirlenecek bir mekanda düzenlenecek sergide yer alması.

Finale Kalanların Ödülleri

 • ARUCAD ve The Arkın İskele Hotel medya platformlarında yer alma, ayrıca reklam ve sosyal medya pazarlama konularında mansiyonlar.
 • Seçilen tasarımların daha sonra belirlenecek bir mekanda düzenlenecek sergide yer alması.
 • Başvuru tarihi itibariyle 18 yaş ve üzeri yaratıcı birey ve/ekiplere açıktır.
 • Tüm başvurular İngilizce veya Türkçe olarak yapılmalıdır.
 • ARUCAD Konsept Tasarım Ödülü’ne hak kazanabilmek için başvuru sahiplerinin Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nin (ARUCAD) kayıtlı öğrencisi veya mezunu olması gerekmektedir.
 • Ekip olarak başvuruda bulunulması halinde, ARUCAD Konsept Tasarım Ödülü’ne değerlendirilebilmek için tüm üyelerin ARUCAD Öğrencisi/Mezunu olması gerekmektedir.
 • Başvuru 3 kısımdan oluşur: Kayıt Formu, Konsept Notu ve Tasarım Görselleri (yüksek kalitede taranmış çizimler, eskizler ve dijital görseller de dahil (en fazla 7 görsel, maksimum 300 dpi)).
 • Konsept Notları ve Tasarım Görselleri filigranlı olmamalı yani görselin/metnin içerisine gömülü herhangi bir kişisel bilgi içermemelidir. Bu materyaller karar komitesi tarafından göndereni bilinmeden incelenecektir.
 • Başvuru sahipleri, projenin üretimini denetlemeye yardımcı olmak için uygulama aşaması süresince hazır bulunmalıdır.
 • Başvuruda bulunanlar, The Arkın İskele ve Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’ne, katılımcı(lar)ın yanı sıra, başvuru aşamasından itibaren ve proje süresince üretilecek esere ilişkin fotoğraf ve/veya videolarının projeyle ilgili yayınlarda, haber bültenlerinde, çevrimiçi platformlarda ve diğer iletişim kanallarında kullanılmasına izin vermiş sayılacaktır.

Adayların belirlenen alan için “Macera Dağı” teması altında çocuklara yönelik bir oyun alanı tasarlamaları gerekmektedir. Sitenin toplam alanı 350 m2’dir. Belirlenen alanların yerleşim planı ve havadan görünümü için Ek 1’e bakınız.

Oyun alanı, güvenli ve sürdürülebilir etkileşimli bir ortam yaratmak için 17 adete kadar büyük ölçekli ahşap kablo makarası/tekerleği kullanacak şekilde tasarlanacaktır. Ahşap kablo makaralarının boyutları ve teknik çizimi için Ek 2’ye bakınız.

Başvuru sahiplerinin belirlenen alanı yakından incelemeleri ve belirlenen 5-8 ve 9-12 yaş grupları için fiziksel ve bilişsel ergonominin yanı sıra oyun alanının ihtiyaçları ve aktivitelerine yönelik güvenlik önlemlerini dikkate almaları gerekmektedir. Daha fazla ayrıntı için Değerlendirme Kriterleri’ne bakınız.

Ek Dosyalar:

Konsept Inovasyonu

Başvuru sahiplerinden, 5-12 yaş arası çocuklar için güvenli ve sürdürülebilir bir Macera Dağı Oyun Alanı oluşturmak amacıyla 17 adet büyük ölçekli (boyutlar için Ek 2’ye bakınız) ahşap kablo makarası/tekerleğini kullanmaları istenmektedir.

Saha Özelliği

Tasarım, yukarıdaki teknik detaylarda verilen saha özelliklerine göre uyarlanmalıdır. Başvurular, söz konusu alanı sürdürülebilirlik ve erişilebilirlik açısında ne kadar etkili bir şekilde kullandıklarına göre değerlendirilecektir.

Mekânsal Tasarım

Başvurular mekânsal tasarım ve mekanların konfigürasyonunda sergilenen yaratıcılığa göre değerlendirilecektir.

İşlevsel Çok Yönlülük

Oyun alanının verimliliği ve işlevselliği, kompleksin tamamına gösterilen saygı düzeyine göre değerlendirilecektir. Çocukların yeteneklerine göre erişilebilirlik düzeyine dayalı olarak tasarımın çok yönlülüğüne özel önem verilecektir.

Yaşa Uygun Alanlar

Tasarımın, 5-8 ve 9-12 yaş aralıklarına uygun ve ilgi çekici olacak şekilde bölümlere ayrılmış etkinliklerin düzenlenmesini dikkate alacak biçimde oluşturulması gerekmektedir.

Güvenlik

Tasarımda çocuk dostu ve güvenlik standartlarına uygun materyaller kullanılmalıdır.

İşaretler

Tasarım, çocuklar ve ebeveynler için kuralları ve yönergeleri belirten işaretler içermelidir.

Çocuklara Özel Ergonomik Dinlenme Alanları

Tasarım, çocukların mola verebileceği ve dinlenebileceği alanlar içermelidir.

Ebeveyn/Refakatçi Alanları

Tasarım ebeveynlerin/refakatçilerin çocuklara göz kulak olabileceği oturma alanları içermelidir.

 

Değerlendirme Süreci

Başvuru sahipleri, Kayıt Formu aracılığıyla gönderdikleri eserler üzerinden değerlendirilecektir. Son teslim tarihine kadar yapılan tüm başvurular, sanat, tasarım ve konaklama sektörlerinden uzmanlardan oluşan bir seçici kurul tarafından değerlendirilecektir. Tüm başvurular 1) Kayıt Formu, 2) Konsept Notu, 3) Tasarım Görselleri dahil gerekli tüm kısımları içermelidir.

Finale kalan adaylar, tasarımlarının 3 boyutlu modelini (1/10 ölçekli) sunmaya davet edilecektir.

Son teslim tarihlerine ve yukarıdaki şartlara uymayan teklifler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Başvuru Kontrol Listesi:

 • Kayıt formu
 • Ön Teklif: Önerilen tasarımı açıklayan en fazla 250 kelime.
 • Tasarım görselleri

Katılım için kayıt zorunludur. Kayıtlı başvuru sahiplerine e-posta güncellemeleri gönderilecektir ve iletişim bilgilerini vermeleri gerekmektedir. Lütfen kayıt formunu doldurun:

Daha fazla bilgi ve sorularınız için Özge Atasoy <<<ozge.atasoy@arucad.edu.tr>> ile iletişime geçebilirsiniz.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş