Screen Shot 2021-12-07 at 09.56.31

Olafur Eliasson’ın Sanatı İklim Değişikliğine Karşı Savaşıyor

Ice Watch, 2014
Place du Panthéon, Paris, 2015

Photo: Martin Argyroglo

 

Çevre sorunlarıyla ilgili büyük enstalasyonlarıyla ünlü olan Olafur Eliasson, algıyla oynuyor ve bireylere birinci elden deneyim yaşatıyor. İzlanda ve Danimarka’da büyüyen sanatçı, Berlin’e taşınıp günümüzde uzmanlarla işbirlikleri yaptığı Stüdyo Olafur Eliasson’ı kurdu.

Eliasson’ın çalışmalarının kapsamı, müze ve galeri alanının dışına, iklim değişikliği konularıyla ilgilenen ve sürdürülebilirliği teşvik eden kamusal alana kadar uzanıyor. Sanatçı konuyu daha iyi anlamak için diğer uzmanlarla işbirliği yapar. Fikirlerini iletmek için farklı bir görsel dil kullanır. Enstalasyon ilk olarak 2014 yılında Kopenhag’da, ardından 2015 yılında Paris’te ve 2018’de Londra’da gerçekleştirildi. Önemli bir şekilde, geçen her birey bilinçsizce eserle etkileşime girdiği ve mesajı aldığı için müze alanı yerine kamusal bir ortamda enstalasyon yapıldı. Sanatçı, enstalasyonla fiziksel ve duygusal olarak etkileşime geçmemizi hatırlatıyor.

Olafur Eliasson, küresel sosyal ve çevresel sorunlara yanıt vermek için çevremizdeki dünyayı araştırıyor. Çalışmaları, insanları daha sürdürülebilir bir yaşam biçimine motive eden ve iten sohbetler ortaya çıkarıyor. Sanatçı, insan yapımı oluşumlarla doğa olaylarının farkındalığını yaratmakta, bilimi kullanmakta ve sanata dönüştürmektedir. New York’taki Şelale, Küçük Güneş’in güneş enerjisi projesi The Weather Project’teki sahte güneş bunların hepsi birer örnektir. Tüm zamanların en yaratıcı sanatçılarından biridir. O icat eder ve insanlar ondan faydalanır.

 

Elin Yurtdaş

ARUCAD Sanat Fakültesi 4. Sınıf Öğrencisi

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş