Arucad Cover 1

Özel Yetenek Sınavı Başvuru Formu

Sanat Fakültesi Özel Yetenek Sınavı ile Alınan Bölümler

 1. Plastik Sanatlar
 2. Seramik
 3. Fotoğraf
 4. Tekstil ve Moda Tasarımı

Başvuru Koşulları

Özel Yetenek Sınavlarına başvuracak adayların lise ya da dengi bir okuldan mezun olmaları ve ÖSYM tarafından 2024 yılında yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı, Temel Yeterlik Testinden (TYT) puanı hesaplanabilir bir sonuç alması gerekmektedir.

Bölümler Bazında Sınavlar

Plastik Sanatlar Bölümü – Yetenek sınavı, ve opsiyonel porfolyo sunumu (Portfolyo sunmuş olmanın burs oranı belirlemede pozitif bir etkisi olacaktır.)

Seramik Bölümü – Yetenek sınavı, ve opsiyonel porfolyo sunumu (Portfolyo sunmuş olmanın burs oranı belirlemede pozitif bir etkisi olacaktır.)

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü – Yetenek sınavı ve opsiyonel porfolyo sunumu (Portfolyo sunmuş olmanın burs oranı belirlemede pozitif bir etkisi olacaktır.)

Plastik Sanatlar ve Seramik Bölümlerinin sınavı birlikte Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nün sınavı ayrı olarak gerçekleştirilecektir.

PORTFOLYO GEREKLİLİKLERİ

Portfolyo Nedir?

Portfolyo,sınava katılacak adayların belirli bir eğitim süreci sonucunda becerilerini, yeteneklerini, ve tercih ettikleri alanlar ile ilişkili olarak ürettikleri çalışmaların başarı düzeyini yansıtan kişisel bir gelişim dosyalarıdır.

Sunumu kolay olmalıdır, yapılan çalışmaları detaylıca incelemeye fırsat verir yapıda olmalıdır.

Adayın gelişimini yansıtan bir seçki olmalıdır.

Jüriye değerlendirmede kolaylık sağlayan ve ipuçları içerebilen yapıda olmalıdır.

Portfolyoda yer alan çalışmalar başka mecralarda kullanılmışsa, ödev veya proje olmaktan öteye geçmiş fiilen değerlendirilmişse; kullanım alanlarını belirtmelidir. (sergi katılımı, ödül… vb.)

Plastik Sanatlar, Seramik Bölümleri Portfolyo Gereklilikleri

Bölüme başvuran adayın alandaki kişisel gelişimini gösteren özenle seçilmiş bir seçki olmalıdır. Lütfen seçkinizi en iyi olduğunu düşündüğünüz çalışmalarınız arasından yapınız. Portfolyunuz başvurduğunuz bölüm ve/veya bölümlerin alanına giren her türlü sanatsal üretimi içerebilir. (Desen ve suluboya çalışmaların orijinalleri, tuval üzerine boya çalışmalarının görselleri, seramik, heykel, kolaj, asamblaj, enstalasyon gibi uygulamaların görselleri …vb.) Portfolyunuz en az 15 en fazla 20 çalışma içermelidir. Portfolyunuzu hazırlarken sizi yansıtan, yaratıcı bir sunum oluşturmaya çalışınız.

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Portfolyo Gereklilikleri

Bölüme başvuran adayın alandaki kişisel gelişimini gösteren özenle seçilmiş bir seçki olmalıdır. Lütfen seçkinizi en iyi olduğunu düşündüğünüz çalışmalarınız arasından yapınız. Portfolyunuz başvurduğunuz bölümün alanına giren her türlü üretim içerebilir. (Kumaş tasarımı, kıyafet tasarımı, çanta, ayakkabı ya da aksesuar tasarımı, çeşitli doku ve örüntü çalışmaları, dikilmiş ya da örülmüş modeller varsa onların görselleri… vb.)

Fotoğraf Bölümü Portfolyo Gereklilikleri

Bölüme başvuran adayın alandaki kişisel gelişimini gösteren özenle seçilmiş bir seçki olmalıdır. Lütfen seçkinizi en iyi olduğunu düşündüğünüz çalışmalarınız arasından yapınız. Portfolyunuz en az 10 en fazla 20 fotoğraf içermelidir. Portfolyunuzu hazırlarken sizi yansıtan, yaratıcı bir sunum oluşturmaya çalışınız.

Özel Yetenek Sınavı Başvuruları:

Adayların Özel Yetenek Sınavına katılım gösterebilmesi için ARUCAD internet sayfasından arucad.edu.tr “Özel Yetenek Sınavı” başvuru linkinden online olarak başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Başvuru esnasında adaylardan TC Kimlik No ve diğer nüfus bilgileri, iletişim bilgileri istenmektedir. Portfolyosunu sunmak isteyen adayların aynı link içerisine portfolyolarını yüklemeleri tercihe bağlıdır.

Sınavlar

Plastik Sanatlar-Seramik- Tekstil ve Moda Tasarımı: Bu bölümlerden birini tercih edecek tüm adaylar çizime dayalı Özel Yetenek Sınavına girmekle yükümlüdür. Adaylar dilerlerse sınav merkezlerinden birinde dilerlerse online olarak sınavlarını gerçekleştirebilmektedir. Sınav süresi 90 dakikadır ve tek oturumdan oluşmaktadır.

Fotoğraf: Bu bölümü tercih edecek tüm adaylar önceden belirtilen bir konu kapsamında 10 fotoğraf örneğini online olarak iletilecek mail adresine göndermekle yükümlüdür. Son gönderim tarihi ilerleyen tarihlerde açıklanacaktır.Fotoğraf çekim konuları ve fotoğrafların gönderilmesi istenen e-mail adresi başvuru tarihleri öncesinden web sayfamızdan duyurulacaktır.

Online Özel Yetenek Sınavı başvuruları 22.04.2024 tarihinden itibaren yapılabilir.

 Özel Yetenek Sınavına Girecek Adayların Yanında Bulundurması Gereken Belgeler

 1. Fotoğraflı ve onaylı Özel Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı, Sürücü Belgesi ve süresi dolmamış Pasaport kabul edilecektir.)
 2. 50X70 cm boyutlarında iyi kalite desen kağıdı (Plastik Sanatlar ve Seramik Bölümleri için)
 3. 35×50 cm boyutlarında iyi kalite desen kağıdı (Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü için)
 4. HB, B, 2B, 3B iyi kalite çizim kalemi
 5. Yumuşak iyi kalite silgi
 6. Kalemtraş ya da kalem açmaya uygun maket bıçağı
 7. Çizim kağıdınızın boyutlarına uygun çizim kağıdı altlığı/duralit (Eğer çizim sınavı alanında mevcut değil ise)
 8. 2 adet orta boy klips
 9. İyi kalite renkli kurukalem en az 12’li set (Sadece Tekstil Moda Tasarımı Bölümü için)

Kayıt

Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı hesaplanması ve belirtilen sınav merkezlerinden birinde ya da online olarak ilgili özel yetenek sınavımıza katılım göstermiş olması gerekmektedir.

 

Müzik ve Sahne Sanatları Özel Yetenek Sınavı ile Alınan Bölümler

 1. Oyunculuk
 2. Modern Dans
 3. Ses Sanatları Tasarımı

Oyunculuk Özel Yetenek Sınavı

Oyunculuk Özel Yetenek Sınavı iki aşamadan oluşacaktır.

1-Tiradlar

Adaylar bir zorunlu bir de serbest olmak üzere toplamda iki tirad ile hazırlanarak online olarak jüri karşısında oyunlarını sunmalıdırlar. Kendi seçmiş oldukları serbest tiradın içinde yer aldığı oyunun baştan sona aday tarafından okunmuş olması, yazarı ve çevirmeninden haberdar olması beklenir.

Zorunlu Tirad; Oyunculuk bölümü sınav komisyonu tarafından belirlenmiş tiradlardan bir (1) tanesini seçerek ezberler, hazırlanır ve çalışır; çalışmış olduğu bu zorunlu tiradı online olarak jüri karşısında oynaması gerekmektedir.

Zorunlu Tiradlar :

HAMLET 1

HAMLET 2

HAMLET 3

HAMLET 4

 1. Tiradlar, Siyah giysilerle oynamalıdır.
 2. Her bir tiradın uzunluğu en az 3 dakika en çok 5 dakika olmalıdır.

Serbest Tirad; Serbest tirad, adayın klasik ya da çağdaş tiyatro metinlerinden seçtiği bir oyunculuk parçası olmalıdır. Seçilmiş olan oyunculuk parçası aday tarafından ezberlenmiş, hazırlanılmış ve çalışılmış olmalıdır; çalışmış olduğu bu serbest tiradı online olarak jüri karşısında oynaması gerekmektedir.

 1. Tiradlar, Siyah giysilerle oynamalıdır.
 2. Her bir tiradın uzunluğu en az 3 dakika en çok 5 dakika olmalıdır.

Söz konusu olan videolar son bir ay içinde çekilmiş olmalıdır.

2-Şarkı / Türkü

Önceden çalışılmış bir şarkıyı doğal sesiyle (enstrümansız) jüri karşısında seslendirecektir.

 • En az 2 dakika en çok 4 dakika uzunluğunda olmalıdır.

Söz konusu olan videolar son bir ay içinde çekilmiş olmalıdır.

3.Kısa Öz Geçmiş ve Kimlik Bilgileri

Adaylar, videolarına kısa öz geçmiş, aldıkları eğitimler, sergiledikleri oyun bilgileri ve kimlik belgesinin eklemesi gerekmektedir.

Modern Dans Yetenek Sınavı:

Modern Dans Bölümü Özel Yetenek Sınavı online olarak gerçekleşmektedir. Online Başvuru yapacak adayların, aşağıdaki koşullara uygun olarak hazırlayacakları videoların dijital kayıtlarını ve öz geçmişlerini başvuru sistemine yüklemeleri gerekmektedir.

Video1

 • Çağdaş Dans Serbest Akış: Adayın kendine ait tarzıyla oluşturduğu koreografik bir çalışma ya da dans doğaçlaması (müzik, aksesuar, kostüm kullanımı serbesttir) yapması ve aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekmektedir.
  1. Açık ya da kapalı istenen mekanda
  2. Tüm bedeni (boydan) ve tüm hareketleri görünecek şekilde (genel açı)
  3. Kesintisiz montajsız tek bir akış halinde,
  4. En az 3 dakika uzunluğunda- En uzun 5dk
  5. Son bir ay içinde çekilmiş videosunu ayrı dosya halinde (eser adı ve başvuru yapanın adı soyadı dosya adında yer alacak)

Video 2

 • Dans Tekniği: Adayın bildiği bir ya da daha çok dans tekniğine (Hiphop, Bale, Folklor, Salon Dansları, Çağdaş Teknik, Skinner Release, Graham, Cunningham, Flying Low, Gaga vb) ait hareketlerden oluşan serileri sırayla göstermesi ve aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekmektedir.
  1. En az 3 dakika uzunluğunda-En uzun 5dk
  2. Son 1 ay içinde çekilmiş videolarını ayrı bir dosya halinde (eser adı ve başvuru yapanın isim soy ismi dosya adında yer alacak)

Ses Sanatları Tasarımı Yetenek Sınavı:

 • Aday öğrencilerin kısa bir video ya da yazılı şekilde kendilerini tanıtmaları ve neden Ses Sanatları Tasarımı bölümü’nü seçtiğini açıklanması istenmektedir. Öğrencilerin, daha önce bu alanla ilgili yaptıkları çalışmalar da bu bölümde açıklanmalıdır.
 • Aday öğrencinin eğer varsa dijital ortamda hazırlamış olduğu müzik eserleri; dijital platformlar aracılığıyla jüriye iletilmelidir. Öğrenci, dijital ortamda hazırladığı eserleri; hangi teknikleri kullanarak ürettiğini, ne tür efektler kullandığıyla ilgili jüriye yazılı bir belge iletmek de durumundadır.
 • Aday öğrencinin, dijital ortamda ürettiği bir eser yoksa; çaldıkları enstrümanla en fazla 5 dakikalık sonradan düzenlenmemiş (unedited) bir video kaydı alarak, enstrümana olan kabiliyetini sergilemelidir.
 • Aday öğrenci, herhangi bir enstrüman çalmıyorsa; tercih ettiği herhangi bir tarzdaki parçayı karaoke şeklinde seslendirmeli ve bunu en fazla 5 dakikalık, sonradan düzenlenmemiş (unedited) video kaydı alarak jüri üyeleri ile paylaşmalıdır.

Enstrüman ya da vokal kaydı alacak öğrenciler için video kayıt standartları ise şöyledir:

 • Ses kalitesi net ve gürültüsüz olmalıdır.
 • Enstrüman kullanacak adayların kayıt sırasında yüzü net bir şekilde görünmelidir.
 • Her performansın süresi en çok 5 dakika olmalıdır. 5 dakikadan uzun parçalar için, teknik becerisi en yüksek kısımların tercih edilmesi yeterli olacaktır.
 • Aday öğrencinin önceki yıllarda yapmış olduğu müzik performansları, resitaller, kayıtlar veya diğer müzik eserleri de kabul edilecektir.
 • Performansların eserin tarihi, ismi ve bestecisi ile etiketlenmesi gerekmektedir.

Kabul edilen video Formatları: .3g2, .3gp, .avi, .m2v, .m4v, .mkv, .mov, .mpeg, .mpg, .mp4, .mxf, .webm, .wmv

Kabul edilen Ses Kaydı Formatları: .aac, .m4a, .mka, .mp3, .oga, .ogg, .wav

Online Özel Yetenek Sınavı başvuruları 22.04.2024 tarihinden itibaren yapılabilir.

Kayıt
Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı hesaplanması ve online olarak ilgili özel yetenek sınavımıza katılım göstermiş olması gerekmektedir.

 

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

Kişisel Bilgiler

İletişim Bilgileri

Lise Bilgileri

Bölüm Tercihleri

Belgeler

Yüklemek için tıklayın veya dosyayı bu alana sürükleyin.
(Dosya türleri: .jpg, .png, .pdf, .docx, .zip, .rar, Maksimum dosya boyutu: 5MB)
Yüklemek için tıklayın veya dosyaları bu alana sürükleyin. En fazla 5 dosya yükleyebilirsiniz.
(Dosya türleri: .jpg, .png, .pdf, .docx, .zip, .rar, Maksimum dosya boyutu: 30MB)
Başvuru Kabul
1. Yukarıda bulunan bilgilerin tamamının bana ait olduğunu kabul ve beyan ederim.

2. Yüklediğim portfolyo dosyalarının şahsıma ait olduğunu, herhangi bir kopya ya da intihal olmadığını kabul ve beyan ederim.

3. Yukarıda bulunan bilgilerin ve yüklediğim dosyaların şahsıma ait olmaması, sahte yada intihal olarak tespit edilmesi durumlarında başvurumun geçersiz sayılacağını kabul ve beyan ederim.
Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş