Arucad Cover 3

Sağ Tıklayıp Bilgisayara Kaydedebilecekken Neden NFT Satın Alınıyor?

Hayati Evren

NFT nedir?

NFT (non-fungible token) yani değiştirilemez token. Blockcahin üzerinde oluşturulan ve benzersiz olan veri birimidir. NFT’ler fotoğraflar, videolar, ses ve diğer dijital dosya gibi dijital ürünler olabilir. NFT’ler kripto para ile alınıp satılıyorlar bazı marketplace’ler dolar ile satın alma seçeneğini de alıcıya sunuyor. NFT

NFT bir yatırım aracı mı?

Akıllara gelen ilk soru, sağ tıklayıp bilgisayara kaydedebileceğim bir şeye neden para vereyim? Öncelikle bilgisayarınıza indirdiğiniz dijital öğeyi tekrar satamazsınız. NFT olarak yüklenen veri blockchain ağında olduğu için alım-satım işleri de orada devam etmektedir. Sanatçının eserini satın alan kişi tekrar satışa koyulabilir ve geleneksel sanatın aksine, önceden belirlediği yüzdeliği her satış başına alır.

NFT satın almak tablo almaktan farksızdır. İster beğendiğimiz için istersek de finansal bir yatırım olarak düşünüp al sat yapabiliriz.

Yani bilgisayara kaydetmek sizi sertifikalı bir sahip yapmaz.

Neden bu kadar pahalılar?

Aslında pahalı değiller, sadece kulağımıza en ünlü olanların haberi geldiği için öyle düşünüyoruz. Mona Lisa tablosunun ünlendikçe değerinin artması gibi.

Mart 2021 ayında Mike Winkelmann (Beeple) tarafından 13 yıl içerisinde 5000 resmin kolajıyla oluşturulan “The First 5000 Days” adlı eseri 69,3 milyon dolara rekor fiyata satılınca NFT’ler daha da ünlenmiş, daha da güvenilir bir bilinirlik kazanmıştır.

2021 Aralık tarihine göre şu sıralar en pahalı NFT koleksiyonlar arasında “Bored Ape Yacht Club”. Bu koleksisyon her biri farklı özelliklere ve görselniteliklere sahip bir maymunu betimleyen 10.000 NFT’den oluşuyor. Jimmy Fallon, Post Malone, Marshmello, Shaquille O’Neal gibi isimlerin de Bored Ape’e sahip olması hızla yükselişe geçmesine sebep olmuştur.

Cryptopunks, Pak’s ‘The Merge’ ve Cool Cats gibi sanat koleksiyonları da en pahalı koleksiyonlar arasında mevcut.

Bir Cryptopunks 532 milyon Dolar’ın üzerinde satılarak rekor kırdı. Bu sanat eseri, gelecekte NFT satışlarının potansiyelini gösteriyor.

Unutmayalım ki en pahalı NFT henüz satılmadı.

Sanatçıya Faydası

Dijital sanatçılar yıllarca sadece online platformlarda eserlerini karşılığı olmadan paylaştı. Fiziksel baskılarını sattıkları galerilerde %70’lere varan komisyonları ödemeye mecbur kaldılar.

NFT sayesinde bu komisyonlar çok düşük yüzdelere düşmüştür. Artık geleneksel sanat gibi değer görüp alınıp satılması ben ve çoğu dijital sanatçının hak ettiği değeri görmesini sağlamıştır. Birçok sanatçı NFT sayesinde hayatlarının pozitif anlamda değiştiğini söylemektedir.

Zaman ilerledikçe NFT’ler normalleşecek ve hep hayatımızda varmışcasına hissedeceğimizi düşünüyorum.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş