Tekstil ve Moda Tasarımı
Sanat Fakültesi

Tekstil ve Moda Tasarımı

Hakkında

ARUCAD Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, yaşamımızın her anında, her daim kullanmakta olduğumuz giyim öğelerini ve bu öğelere eşlik ederek görünümümüzü tamamlayan aksesuarları, giysi ve aksesuarların temel öğesi kumaşı ve kumaşın yüzeyini tasarlayabilen, konsept, koleksiyon ve styling ilişkisini bilen, moda tasarımı sürecinin tümünde yer alan teknik aşamaları çözebilecek donanımda olan tasarımcılar yetiştirmektedir.

 

Vizyon:

Bölümün vizyonu, özellikle bölgemizde ihtiyaç duyulan moda ve tekstil tasarımcılarını yetiştirmek, öğrenciler için tasarım fikirleri yaratma ve canlandırma, trend ve pazarın dinamiklerini araştırma, marka yaratma, yaratıcı ürün çözümlemeleri oluşturma ile çağdaş kalıp, dikim teknikleri ve sunum biçimlerine kadar uzanan geniş bir perspektif sunarak, onları tasarım sürecini gerçekleştirme doğrultusunda vizyon sahibi  yapmaktır. Ayrıca sektördeki ihtiyaca cevap verebilecek donanımda, sosyal sorumluluk farkındalığı yüksek, meslek etiği konularında duyarlı moda tasarımcıları yetiştirmektir.

 

Kariyer

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü mezunları tasarım atölyelerinde, moda ajanslarında, moda evlerinde, her türlü giyim firmalarında, giyim aksesuarı üreten atölyelerde, tekstil ve dokuma atölyelerinde, fabrikaların tasarım, Ür-Ge ve Ar-Ge bölümlerinde ve bireysel girişim ile kendi işyerlerinde çalışma olanağı bulabilecekler. Ayrıca gerekli lisansüstü eğitimlerini tamamlayarak akademisyen olarak üniversitelerin ilgili bölümlerinde de öğretim elemanı olarak görev yapabilirler.

Akademisyen Giriş Öğrenci Giriş